Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Ingen reklam jag tjänar på, har inget med hingsten att göra. I år är han inte ens i avel här om jag fattat rätt. Tycker bara det är tråkigt när alla här använder samma hingst som grannen utan att ta reda på vad det finns mer att välja på.
Vi har förlorat många av våra bästa hingstar till andra länder de senaste åren. Kan man få folk att få upp ögonen för hingstar de inte vet finns så ser jag bara det som ett plus, oavsett vems hingst det är!
Jag vet tyvärr inget om hans temperament!
Det är lugnt! Jag har ju en tendens att få skäll för att jag gör reklam för "mina" hingstar. Ville bara tydliggöra att jag inte har något med SB att göra!![]()
Du borde fundera lite över Quite Easy, dock är han lite liten men hans avkommor är sportiga med bra gångarter och ofta korta ryggar =)
Det står en avkomma efter Guido i mitt stall, han är av utmärkt modell med lite kortare kropp men ändå ädel och trevlig halsansättning. Ganska liten, ca 160, men det vet jag inte om det kommer från mödernet eller fädernet. Bra grundgångarter och hoppar otroligt bra, är nog inte speciellt begränsad i hoppningen. Han är dock en häst som kräver mkt aktivitet, står gärna o galopperar på stället i boxen eller hoppar ur hagen om han vilar. Men som sagt, han hoppar väldigt bra.
Har han så hög procent svår klass? Vad jag vet så har han bara två godkända avkommor i Tyskland, ingen av dem som presterat något direkt?
Jag vill inte föringa hans egna prestationer, var själv helt förälskad i honom när han gick de stora klasserna, men avelsmässigt så har han inte satt några större spår i Tyskland. Hans gångartsindex ligger runt 80, ridbarhet 90 och hoppningen på 107. Så har man ett helt oprövat sto skulle jag satsa på någon som ligger högre!
Radiators bruksprovs resultat Hoppning: 136,55 2ahttp://www.svenskahalvblodshingstar.se/radiator1124_information.htm
Mkt fin hingst men...
Håller med, känns lite väl lotteri. Vill hellre ha ngn som visat mer gång och mångsidighet!
Trots att jag vill ha ett hoppföl känns det kul om den kan röra sig oxå
Mitt sto har som sagt ingen speciellt lysande gång (7,6,8), så det är viktigt hos hingsten, även om hoppförmågan och hoppnedärvning är viktigast.
Fast ärligt talat, när en avkommebedömning finns så spelar väl ändå bruksprovsresultaten mindre roll?
Om de redovisade siffrorna stämmer så är han ju ganska medioker i sin förärvning, även om han själv som individ är bra...
Radiators bruksprovs resultat Hoppning: 136,55 2a
Dressyr:126,4 3a Total: 133,8 3a.
Har även avkomma som tävlar Prix St G Dressyr.
/b
okej, det låter bättre.
det jag reagerade på var:
"Exteriört utlåtande 2005:
"Stor men ej tung, högställd, välproportiornerlig med god resning, för sin ålder i gott skick. Uttrycksfullt huvud, välformad något brett ansatt hals, välmarkerad manke, ganska välliggande bog, välformat kors och lår. Tåvid båda fram, väl inskenad, nöjaktigt korrekt i rörelse. Energisk kort skritt. Energisk trav, ej helt distinkt takt p g a tidigare skada. (18 år)"
Exteriört utlåtande 2006:
"Stor, långlinjerad hingst. Uttrycksfullt huvud, välformad, något brett ansatt hals, välutvecklad manke, djup brant bog, något låg rygg, välformat kors. Väl inskenad från sidan, obetydligt tåvid fram. Energisk, men kort skritt. Energisk trav, men kort och oelastisk. (19 år)"
(taget från ovanstående länk i inlägg 34)
Vill så gärna ha en bra gång i fölis och då stoet har rätt trista gångarter känns det ändå viktigt, trots jag vill ha hoppstam, att hingsten nedärver goda gångarter.
Hade jag haft ett "rörligare" sto hade han nog varit klockren
menmen, har inte på långa vägar bestämt mig ännu..
Har han så hög procent svår klass? Vad jag vet så har han bara två godkända avkommor i Tyskland, ingen av dem som presterat något direkt?
Jag vill inte föringa hans egna prestationer, var själv helt förälskad i honom när han gick de stora klasserna, men avelsmässigt så har han inte satt några större spår i Tyskland. Hans gångartsindex ligger runt 80, ridbarhet 90 och hoppningen på 107. Så har man ett helt oprövat sto skulle jag satsa på någon som ligger högre!
Jag måste ju ta med hingsten jag tagit till mitt sto med mkt xx, och han ger stora avkommor
Aerline H![]()