Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Så har jag det på Listerlandet. Hur många släktingar som helst. Men jag känner mig allt annat än hemma där... Det är mer sommarstugekänsla.Ja gud va jag avskydde det där släkt-uppräknandet, anno 1530 kom min släkting från Burträsk....eftersom jag har en förälder som inte är svensk så kanske det där blev extra känsligt och motigt för mig. Äsch jag vet faktiskt inte. Intressant är det.
På ett stort nationellt arrangemang så tågade värdarna in bakom spelmän. Det var i enb annan del av landet men fiolspelmännen spelade Gärdebylåten och dalabänken reste sig och applåderade
Förlåt en fåkunnig, men vilka saker kan ses som östgötasymboler?Jag har inga östgötasymboler eller nåt hemma, men känner mig nog väldigt mycket som östgöte. På något diffust sätt..
Nu frågade du inte mig, men vi har en egen flagga, vi har gula spårvagnar, vi har Gullolle, vi har vit färsksaltad gurka producerade av i huvudsak två stora producenter i länet och deras logga får de flesta östgötar att dregla. Vi har potatis som en symbol för en (två?)stad/städer, blåklinten som landskapsblomma, knölsvanen som landskapsdjur, vi har rökstenen, vi har norra europas största djurpark, vi har skärgård vi har universitet och domkyrka och you name it som jag tror de flesta av oss i länet känner viss stolthet för. Varför frågar du?Förlåt en fåkunnig, men vilka saker kan ses som östgötasymboler?
För att jag undrade. Östergötland är ett av de landskap jag utan vettig anledning har särskilt dålig koll på. Fast sanningen är nog snarare att jag har koll på väldigt få.Nu frågade du inte mig, men vi har en egen flagga, vi har gula spårvagnar, vi har Gullolle, vi har vit färsksaltad gurka producerade av i huvudsak två stora producenter i länet och deras logga får de flesta östgötar att dregla. Vi har potatis som en symbol för en (två?)stad/städer, blåklinten som landskapsblomma, knölsvanen som landskapsdjur, vi har rökstenen, vi har norra europas största djurpark, vi har skärgård vi har universitet och domkyrka och you name it som jag tror de flesta av oss i länet känner viss stolthet för. Varför frågar du?
Det är så himla fint att känna såNär jag hade bott i Skåne i ca 4 år var jag tillbaka hemma i Dalarna på praktik under 3 månader, och varje dag när jag körde till praktiken kände jag gud vad det är vackertvarje dag. Nu har väl den känslan lagt sig lite när jag bott här uppe i 2 år, men nej, jag är tveksam om jag kommer flytta igen.
Wow! Extremt exotiskt!Något som jag tycker är lite intressant dock är att här på ön presenterar de flesta sig med namnet och socknen.
Haha jag vet inte ens. Bilder på blåklint?Förlåt en fåkunnig, men vilka saker kan ses som östgötasymboler?