Sista veckan har jag verkligen fått sota för den bra veckan jag hade. Jag är så in i märgen trött och det spelar ingen roll hur mycket jag än vilar för jag blir inte piggare, men vilandet lindrar åtminstone svedan i kroppen och huvudet lite. Så nedan blir nog mest svammel och vad som dyker upp i huvudet just nu
Utställningen är på lördag och just nu vet jag inte riktigt hur jag ska klara att ta mig iväg, men nu har jag lagt så mycket pengar på anmälningsavgifterna så då ska jag mig fanken komma iväg också! Plus att jag saknar utställningarna och alla marsvinsmänniskor. Men det är så ledsamt hur extremt små utställningarna har blivit

När jag började ställa ut så brukade det vara minst 50 anmälda i petclass även på enkelutställningar. På lördag så är det dubbelutställning och det är endast sex djur anmälda varav tre av dem är mina. En sådan vinst betyder ju ingenting när det inte finns någon konkurrens!
På fredag ska Bella till fysioterapeuten och jag hoppas verkligen att hon är bättre igen så vi kan starta upp med mer träning och längre promenader igen! Jag tror iofs inte att Bella kommer att vilja gå längre än vad vi redan gör pga kylan, men då vet jag iallafall att det inte är pga smärta.
Jag har börjat vilja sy igen, men min symaskin kraschade igår

Jag fattar inte vad jag gör för fel för att alla mina symaskiner ska jävlas?! Min första maskin bara gick och gick och gick trots att den var så billig, av ett skitmärke och aldrig fick någon omvårdnad. Jag minns inte om den gick sönder till slut eller om jag gav bort den när jag köpte en (som skulle vara) bättre. Nu är jag inne på min fjärde på kortare tid än jag hade min första! Jag fick iallafall hjälp att hitta en ny del till nuvarande maskinen som förhoppningsvis kommer att passa. Det går inte att få tag på originaldelar för butiken som sålde min maskin har slagit igen och det är ingen annan som har det märket så där fick jag för att jag trodde att jag fick en bra maskin till bra pris
Jag tror iallafall att jag är klar med telefonen nu! Det blev några extra dagars fixande för jag kunde inte bestämma mig för hur jag skulle ha ikonerna i mapparna längst ned, men detta är det som ser bäst ut hittills så nu får det vara så. Jag är heller fortfarande inte helt nöjd med texten, men den får också vara så så länge. Den visar ändå ungefär hur det känns just nu. Just nu lyssnar jag mest på Dawn of destiny, men de flesta av deras texter känns för mörka och pessimistiska.
Och som vanligt så är det både roligt och tråkigt att vara klar. Roligt för att det är klart och jag är nöjd, men tråkigt för att det är så kul att hålla på med.
Nu måste jag börja göra mig i ordning trots att jag egentligen inte orkar för boendestödet kommer för städning kl.14 och här ser ut som ett bombnedslag