En väldigt intressant tråd, särskilt när den breddas till fler frågeområden.
Är själv i grunden en ganska blyg person när det gäller att ta kontakt med andra men har inga problem med att prata om mig själv. Jag har själv inga direkta tabun att prata om heller utan svarar med den information jag är bekväm med att lämna ut om mig själv, vilket varierar med situation och person oavsett ämnet. Vill jag inte säga exakt var jag är angående en viss fråga ger jag ett mer resonerande svar än ett direkt svar. Jag har som sagt lätt för att prata om mig själv och inser att jag inte kan utgå från mig själv när jag pratar med andra. Hoppas därför kunna få med mig tips från tråden om lämpliga ämnen för konversationer.
Jag har fostrats hårt i kulturen att undvika känsliga frågor för att inte råka skapa obehag hos den jag pratar med, men har på senare tid reflekterat över att det har skapat en ängslighet som leder till att jag nästan helt undviker frågor till personer jag inte känner, eftersom allt kan vara känsligt beroende på personens situation och jag då vill överlåta åt personen själv att välja vad hen delar med sig av. Det leder i sin tur att jag då ibland lite för mycket pratar med utgångspunkt från mig själv och mina reflektioner och det känns som att jag missar att visa mitt intresse för den andre (vilket väl är syftet med att ställa frågor?) eftersom jag inte vet riktigt vilka verktyg jag kan använda utan att ställa frågor. I praktiken lämnar jag såklart öppningar för den andre att ta vid och prata om det den vill. Dvs bara för att jag undviker frågor så maler jag inte på i en ensam monolog men jag "överlämnar" inte med en fråga till den andre.
Med en som hakar på den här konversationsstilen funkar det utmärkt och meningarna bara fortsätter att bygga vidare på varandra och hoppar då och då över till ett annat ämne. Men det är svårare att få konversationen att flyta med en som inte tar ordet när jag blir tyst. Jag funderar på om punkten i min sista mening blir lite för stor, och att en del personer behöver ett tydligare överlämnande av ordet - som en fråga med ett frågetecken är - än att det blir tyst. Men hur överlämnar man ordet utan att ställa frågor? (Helst skulle jag nog vilja ställa mer frågor men tycker som sagt att det är svårt utifrån trådens ämne - risken att mottagaren tar illa upp)