Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Hästen kan utveckla cystor genom hela livet.
Nej, det kan jag absolut inte. Jag skrev "kan tänka mig" just av den anledningen. Det kanske är omöjligt det med. Kontentan av mitt inlägg var att jag överhuvudtaget är tveksam till att en cysta i skelettet skulle kunna uppstå efter att tillväxtzonerna har slutits. Det nämns ofta, men för mig låter det som en efterhandskonstruktion för att slippa erkänna att den antingen är ärftlig eller att den har uppkommit genom dålig uppfödning.Och jag har svårt att fatta att en cysta kan uppkomma genom ett trauma.
Att det kan uppstå lösa benbitar pga överträning eller slag kan jag förstå, men att det ska bli ett hålrum i skellettet (cysta) fattar jag inte.
Kan du förklara hur det skulle gå till?
Vad har du för källa till det? Har du träffat på något sånt fall? Jag har aldrig hört talas om det. Jag kan tänka mig att en cysta kan uppstå vid kraftigt trauma mot en led, men att utveckla?
Carina på Silver Arabians
Fast det var det jag menade. Hur kan en skelettcysta uppkomma senare i livet?Jag formulerade mig lite otydligt.
En cysta kan uppkomma under senare delen av livet
av olika anledningar. Det jag menade var att OCD kan vara en bidragande orsak.
Mvh Li
Jamen, där står det ju "tillväxtrubbning"! Jag tolkar det som ett solklart fall av något som uppkommer under tillväxten, alltså innan tillväxtzonerna har slutit sig.Min mening ovan är direkt citerat från Agrias veterinär.
Det är väl fakta om något???
Som *jag* tolkade det så kan alltså cystor uppkomma utav OCD.
Hur tolkar Ni det Anne och Carina?
Anne: HUR kan man ta det på för STORT allvar?
Mvh Li
En cysta kan uppkomma under senare delen av livet av olika anledningar.
Ja, det är klart, men det tycker jag är en annan sak. Ordet "cysta" betyder väl bara "hålrum", typ. En livmodercysta och en skelettcysta har väl inget släktskap förutom att de båda är hålrum?I och för sig, livmodercystor, äggstockscystor osv kan ju uppkomma när som helst. Så långt är det ju rätt.
Men en cysta i skelettet? Tveksamt...
Tack för svar
Vad tittar man på i en "avelsbesiktning"?
Vid röntgen, vilka leder tar man då? Ryggen också?
Om cystor kan utvecklas med åren bör man då ta nya plåtar typ vart 5:e år då för att vara på säkra sidan?
/T
Vill bara förtydliga det här med SCID. Det är en dödlig sjukdom som kräver ett anlag från vardera föräldern. Du kan alltså ha en häst som är bärare av ett anlag, men då blir den själv inte sjuk av det. Om den har två anlag, så är den död. Man testar för att vara säker på att eventuella föl inte dör av att ha fått ett anlag från vardera föräldern.KL
När ämnet ändå är uppe. Kan någon förklara lite mer om cystor och vad SCID eg är? Är just araber med utsatta för detta än andra raser?
Ska man kolla upp sitt blivande avelsto på nåt sätt?
/T
Jag skulle personligen inte röntga en arabhäst om den var nånting i den här stilen:
- valack
- äldre
- riden aktivt under många år utan problem
- mkt billig (15000 och under)
- jag bara skulle skogsmulla på den
QUOTE]
Hej!
Varför anser du att en valack eller en "billig" arab inte förtjänar att slippa ett ev. lidande? Är man mindre värd för att man är valack eller har en "billig" försäljningssumma???
Mvh Pernilla
Ps, jag tycker Carina, Ck är lite väl hårda mot dig, Li..... Jag tycker det är mycket bra att du kämpar på med informationen!ds
Mvh Pernilla