Vad är det för utbildning du kommit in på?Har idag bestämt mig för att börja plugga igen. Bara ett år sedan jag tog min examen, hunnit byta jobb 2 gånger under detta året och känner bara att jag hamnat i helt fel yrke. Kom in på en utbildning jag inte trodde jag skulle ha en chans att komma in på, och efter mycket om och men har jag bestämt mig för att ta chansen nu när den ändå ligger precis framför mig och jag dessutom vantrivs på jobbet.
Känns lite nervöst att börja plugga igen, hoppas verkligen på att jag hittat rätt denna gång. Blir dessutom lagom kul att gå till chefen imorgon och berätta läget då jag inte jobbat där speciellt länge.. Men visst måste man sätta sig själv i första rummet i en sån här situation?![]()
Jag känner också att yrket inte är för mig, så jag har sagt upp mig och ”går tillbaka” till att jobba som undersköterska igen.