Det har skett och sker en lyckad skyddsjakt på ett flertal björnar. Såkallade soptunnebjörnar.Även björn syns då och då till runt samhällena.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Det har skett och sker en lyckad skyddsjakt på ett flertal björnar. Såkallade soptunnebjörnar.Även björn syns då och då till runt samhällena.
Läs hellre på hur denna licensjakt bedrivs och hur urvalet har gjorts istället för att komma med felaktiga påståenden.En stor anledning till att jaga varg, är ju att vargen äter rådjur, älg med mera, så då får ju våra stackars jägare inte skjuta något.
Det är väl märkta vargar som skjuts först, de är ju så lätta att hitta.
Vad jag vet som finns det en allmän björnrädsla. Men den är mer accepterad och ifrågasätts inte.För övrigt finner jag det märkligt varje gång varg kommer på tal, hur väldigt rädd man är över att bo med 400 vargar i Sverige, som inte haft ihjäl en enda människa i modern tid, medan 3000 björnar som regelbundet attackerar och dödar människor är "no biggie".
När kommer björn-rädslan? När kan vi börja skrika "björn!" istället för varg?
Ingen forskarkår säger du? Varför inte lyssna på vad ex Olof Liberg, docent i viltekologi säger?
https://www.google.se/amp/sverigesradio.se/sida/amp/article/6599725
Det har skett och sker en lyckad skyddsjakt på ett flertal björnar. Såkallade soptunnebjörnar.
Jag är för varg men jag är även för vargjakt. Situationen som den ser ut idag är inte hållbar och man måste göra något åt den. Vargreviren i Värmland har blivit mindre och mindre allteftersom åren gått (hur det ser ut i de andra länen vet jag inte har inte kollat de kartorna genom åren). Det är helt enklet inte hållbart att en så minimal del av Sverige ska ansvara för hela landets vargbestånd. Om vi såg till att djuren spreds ut på en större yta skulle vi kunna ha en avsevärt mycket större population men så länge nya revir kläms in mellan redan existerande och ökar trycket inom samm landsända så funkar det inte.
Tyvärr kommer det aldrig bli så att man medvetet jobbar för att sprida vargen till andra delar av landet eftersom det är för politiskt obekvämt att göra så. Dagens situation kommer därmed med största sannolikhet fortsätta att förstöra möjligheterna till att ha en livskraftig population.
Konstigt att WWF, Svenska rovdjursföreningen också bidragit till Skandulvs projekt.Den forskargrupp som anordnar underlag vid beslut om vargjakt är Skandulv (SLU) och de har inga bekymmer med att påpeka att den infekterade politiska debatten och motstånd samt rennäringen har en stor del i besluten, snarare än biologiskt och ekologiskt. De finansieras dessutom mig veterligen bland annat av Jägarförbundet och är med andra ord knappast så objektiva som de påstår sig. Deras rekommendationer handlar alltså om minimum, att ständigt balansera på linan av vargens hälsostatus för att hålla stammen så liten som det genetiskt är möjligt. De har även fått sig en skopa skit för att missbruka forskningsresultat.
Så, med andra ord - forskare som är finansierade av skattepengar snarare än partiska organisationer, är en bra början.
Ingen forskarkår säger du? Varför inte lyssna på vad ex Olof Liberg, docent i viltekologi säger?
https://www.google.se/amp/sverigesradio.se/sida/amp/article/6599725
Den forskargrupp som anordnar underlag vid beslut om vargjakt är Skandulv (SLU) och de har inga bekymmer med att påpeka att den infekterade politiska debatten och motstånd samt rennäringen har en stor del i besluten, snarare än biologiskt och ekologiskt. De finansieras dessutom mig veterligen bland annat av Jägarförbundet och är med andra ord knappast så objektiva som de påstår sig. Deras rekommendationer handlar alltså om minimum, att ständigt balansera på linan av vargens hälsostatus för att hålla stammen så liten som det genetiskt är möjligt. De har även fått sig en skopa skit för att missbruka forskningsresultat.
Så, med andra ord - forskare som är finansierade av skattepengar snarare än partiska organisationer, är en bra början.
Konstigt att WWF, Svenska rovdjursföreningen också bidragit till Skandulvs projekt.
Jag har läst hela tråden, att du får svar du inte gillar hänger inte på det. Likaså när du klagade på att @kryddelydd.Läs gärna hela tråden.
Det är för övrigt ingen som påstått att det inte skett eller sker lyckade skyddsjakter på björn (även licensjakt). Så jag vet inte riktigt var du fick det ifrån?
. Olof Liberg är en av forskarna vid Skandulv, som jag ju kritiserade i detta inlägg:
QUOTE]
Hoppsann!
Tyckte du att du kritiserade Skandulv i ditt inlägg?
Det förstod inte jag.
Dagens situation kommer därmed med största sannolikhet fortsätta att förstöra möjligheterna till att ha en livskraftig population.
Om du lyssnat på hela så har även vargens bevarandeststus klassats gynnsam och denna jakt minskar den inte. Så vad är ditt problem?Ursäkta, men jag får nog bemöta detta inlägg en gång till, då den förbryllar mig eftersom du verkar vara för vargjakten. Olof Liberg är en av forskarna vid Skandulv, som jag ju kritiserade i detta inlägg:
För övrigt så har han tidigare påpekat att beslut om vargjakt bara är ett sätt att öka acceptansen, så även i ditt klipp som du länkade.Där han kallar årets vargjakt som ett beslut med "konfliktdämpande effekt".
Jag har läst hela tråden, att du får svar du inte gillar hänger inte på det. Likaså när du klagade på att @kryddelydd.
Du nämnde att björn rör sig inne i samhället, att ingen ropar - Björn!, att ingen bryr sig om björnattacker... Skyddsjakt sker på björn som rör sig regelbundet i samhället, jakt bedrivs, attackerande björnar tas bort. Och nog bryr sig folk om björnattackerna! Att folk bryr sig är bara mer accepterat gällande björn än varg.
Du påstod att deras forskningsresultat var i uppdrag av jägarförbundet.Varför är det konstigt, menar du? Det var ju min poäng - att det bör bedrivas med skattemedel.
Om du lyssnat på hela så har även vargens bevarandeststus klassats gynnsam och denna jakt minskar den inte. Så vad är ditt problem?
Du påstod att deras forskningsresultat var i uppdrag av jägarförbundet.
Jag har läst hela tråden, att du får svar du inte gillar hänger inte på det. Likaså när du klagade på att @kryddelydd.
Du nämnde att björn rör sig inne i samhället, att ingen ropar - Björn!, att ingen bryr sig om björnattacker... Skyddsjakt sker på björn som rör sig regelbundet i samhället, jakt bedrivs, attackerande björnar tas bort. Och nog bryr sig folk om björnattackerna! Att folk bryr sig är bara mer accepterat gällande björn än varg.
Amen.