Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jag har ibland blivit nedgraderad när dom sett mig och jag skulle fixa nåt, jag har inte senaste mekarstället på mig och ser ut som en vandrande julgran och med mer grejer i bältet än Batman, det KAN ju hänga ihop med att jag har bättre kunskap och finare mätverktyg (ibland hemmabyggen) än dom som bara läst teorin eller bara vagt vet vad det handlar om. Polityren säger ingenting om kunskapsnivån och dom brukar snabbt omvärdera mig. Däremot så skryter jag inte om kunskapen, det finns mycket jag kan men håller käft om för då behöver jag inte säga "nej jag har ingen lust att skruva på ditt skit".Helt rätt
För att slippa frysa får man ta till alla tänkbara lösningar man kan.
Jag har sån tur att jag är för kort för att bli mannekäng så klär mig efter väder och bekvämt.
I ett stall jag hyrde in mig ett tag fick jag höra efter några veckor att dom blev ordentligt förvånade när dom såg mig första gången eftersom dom "dömt" mig som dressyrnörd med nyputsade stövlar när vi pratade i telefon första gången och jag hade lite mer frågor och insyn än andra som ringt och var intresserade.
Klädsel/intresse/kunskap hör ihop?
Jag hade säkert fel färg på jackan, tokgul med diverse stallfläckar på![]()
*stor kram* Det får kännas lite värdelöst i början men man kommer tillbaka på banan, jag lovar![]()
Jag känner igen känslan. Kram![]()
@Linta *kram* breakups suger getröv. Men det blur bättre. Jag lovar. Och du är alltid välkommen hit och huligansupporta lite på ungdomsfotboll.![]()
@Linta: *kram*![]()
@Linta du är välkommen till lilla Smedjebacken om du vill idag, det ska vara cruising i byn och min balkong är precis där dom brukar åka![]()
Borde också rasta min cykel. Har inte blivit något cyklande till stallet den här veckan pga att de lägger asfalt.Motionerat min cykel en sväng. Gav mig ut i skogen och följde några av de stigar de kör cross på häromkring. Skitkul verkligen!Vissa ställen var lite för svårframkomliga för mig så här första gången jag verkligen gav mig ut i skogen, men med lite övning så.
![]()
Och jag har lossat och staplat tryckimpregnerat och fikar nu (igen), det blev en stor hög samt nya knutbräder till logen som redan var vitgrundade.Idag är det helt klart väder för att åka till byggmarknaden,ingen sol,typ 18-19 grader,regnet som vi inte blivit lovade hänger i luften.
Sen måste jag bygga om en grind så jag får in en traktor med gafflar den vägen,blir så dumt om den måste ta vägen över buskar,rabatter och yttertrappen.![]()
Regnar lite lätt här. Ska hämta sonen så vi kan koka kräftorna han kom med i natt.
Enda jag saknar av uppräknade saker är banjo ,ja och att huset kanske inte är så mycket hillbilly log houseOch jag har lossat och staplat tryckimpregnerat och fikar nu (igen), det blev en stor hög samt nya knutbräder till logen som redan var vitgrundade.
Med den här farten så blir det ingen kåk under jord utan en rustik träkåk a,la "hillbilly log house" istället, komplett med veranda under tak på hela långsidan, gungstol, hagelbrakare och banjo.![]()
Vi kanske kan adoptera honom o ha delad vårdnad.En sån son skulle jag kunna tänka mig att ha, självgående och fiskar kräftor helt perfekt.![]()
Jag glömde en sak, den viktigaste, "apparaten" så man har nåt att fylla kruset med XXX på.Enda jag saknar av uppräknade saker är banjo ,ja och att huset kanske inte är så mycket hillbilly log house![]()
Är du snäll och kollar Biltemas sortiment? mitt nät är så dåligt tyvärr.Vi kanske kan adoptera honom o ha delad vårdnad.
VaJag har fortfarande inte rest arslet ur soffan
@ainasoja även jag slängde en tanke på att röja under diskbänken, men vet inte om jag pallar![]()
Ja, det är som det där med disken igår kväll, fattar inte att inget blir gjort om man inte tar sig ur soffan och gör det självVamåste man resa arslet ur soffan för att något ska hända
![]()
Där behöver jag bara trycka på knappen. Men bil o trailer kör uppenbarligen inte sig själva till brädgården så jag får väl resa på den breda delen.Ja, det är som det där med disken igår kväll, fattar inte att inget blir gjort om man inte tar sig ur soffan och gör det själv![]()