Vad gör vi? Nu kör vi! Del L

Status
Stängd för vidare inlägg.
Fick sova mer än tre timmar :D

Har en lagning som kommer släppa och jag orkar bara inte. Den är så vitt jag minns rätt nyfixad men tandis sade att det nog inte håller jättelänge för den sitter dumt.

Det innebär att jag måste boka tid snart och så hitta en bra dag i sambons schema så han kan ta sin unge :p Typ inte på måndag när han glömt bort att han lovat färdigställa två lägenheter med totalt typ 25 fönster. Annars gör de 10 om dagen :rofl: :crazy:
 
Ta hjälp så fort du blir osäker så löser det sig. Unghästar är roligt. Och om man inte komplicerar saker och ting blir det oftast bra.

(Min lämnade jag bort för insittning och sedan en månad på trimning osv. Värt pengarna alla gånger.)
Ja men exakt, man behöver ju inte krångla till det mer än nödvändigt och det finns ju alltid hjälp att få! Det är bara så nervöst, om det blir köp, då är det ju första gången det är min häst till 100 %. Har ju haft ett flertalet foderhästar så själva den biten fixar jag ju men jag får hjärnspöken ändå :rofl::banghead:
 
Plockat ur mopparna ur tvättmaskinerna, kastat soporna. Nu äter jag äpple, lyssnar på ljudbok och pysslar med min senaste Diamond painting.
 
@Trott
Var det den som var ute på fb nu?
Såg trevlig ut. :)
Blir sugen själv på häst fast jag har en. Kommer dock inte vidare nåt med honom då han har sina skavanker sen tidigare.
 
@Trott Kul med häst (säger jag även om jag egentligen tröttnat)! :) Är det från samma ställe som @cili köpte sin?
Ja det stämmer :) Halvbra dessutom till hennes häst :)

@Trott
Var det den som var ute på fb nu?
Såg trevlig ut. :)
Blir sugen själv på häst fast jag har en. Kommer dock inte vidare nåt med honom då han har sina skavanker sen tidigare.
Ja kanske? Han finns på uppfödaren fb sida iaf :)
Ah, tråkigt. Det går inte att ha en till? Måste ju vara lite tråkigt att inte fortsätta utvecklas tillsammans.
 
:D
Ja kanske? Han finns på uppfödaren fb sida iaf :)
Ah, tråkigt. Det går inte att ha en till? Måste ju vara lite tråkigt att inte fortsätta utvecklas tillsammans.

Vi hyr ju ett stall syrran och jag och hästarna (2) går på lösdrift. Är säkert inte omöjligt att jag skulle kunna ha två. Får se vad som händer i framtiden. :)
Ja lite tråkigt är det. Har ägt honom i 12 år men är svår att få nån ordning på. Stressar upp sig på volt. Annars snäll att rida.
 
Sovit lite till. Huvudet argt. Måste bli bättre på vätska. Igår drack jag nog minst 3 liter men kissade inte så mycket mer = ligger rejält minus och behöver massor till amningen.
 
Läser nyheter och avskyr mänskligheten. Pojkar som hållt som slavar, misshandlats med hammare och tvingats arbeta 22 tim i sträck.
Allt för billiga jävla jeans..
 
Nu börjar tankarna komma. Är jag redo att köpa häst? För en unghäst? Kommer jag ha råd (har jag lyckats ha häst under tiden jag pluggade så lär jag ju klara det nu när jag jobbar men TÄNK OM någonting händer)? Vad kommer familjen säga (dom blir nog inte överlyckliga :meh: inte för att dom egentligen har nått att göra med det)? Tänk om jag "förstör" honom (iom min bristande unghästvana. Sunt förnuft har jag ju men ändå)? Kommer jag ha ork? Jag hatar min hjärna :banghead:

Ta det lugnt :) När jag fick min SWB som föl hade jag knappt hållit på med unghästar förut (förutom två veckors PRAO på Slängsboda, tack Lolo :love:). Hon blev det häst av också. Så länge man inte är rädd för att be om hjälp och tips samt har lite sunt förnuft är det ingen fara. Jag tyckte det var roligt att hantera unghäst och skulle inte tveka att göra det igen.
 
Sovit lite till. Huvudet argt. Måste bli bättre på vätska. Igår drack jag nog minst 3 liter men kissade inte så mycket mer = ligger rejält minus och behöver massor till amningen.
Jag drack en halvliter vatten samtidigt som jag ammade i början. Var med om att inte ha mjölk nog en gång när jag jobbat i trädgården och slarvat med vatten. Det var inte roligt :crazy:
 
Vaknat ett par gånger i natt av att det har slagit lock i halsen med slem... :yuck: Nu har jag i alla fall fått iväg maken och dottern till Ludvika för tävling, sen skulle jag visst få hem mina extra barn under dagen, men de klarar sig själva så jag kan ligga och vila och plugga. Sen ska jag nog försöka mig på en längre promenad med huliganen också, om kroppen tänker gå med på det. Annars får vi köra träning i närområdet där han får springa och jag får peka. :D
 
Status
Stängd för vidare inlägg.

Liknande trådar

Tjatter Visst kör vi i år också? :D Ni som varit med i Secret Santa eller Secret Easterbunny tidigare vet vad som gäller - men läs ändå igenom... 16 17 18
Svar
341
· Visningar
10 195
Senast: gul_zebra
·
Relationer Jag har upplevt en situation som väldigt irriterande under några år nu, för någon vecka sedan så escalerade min irritation och jag blev... 2 3 4
Svar
76
· Visningar
6 013
Hemmet Jag ska ha ut en snickare för att sätta in 3 nya fönster (inte byta ut gamla, utan tre nya fönster som inte funnits tidigare för att få...
Svar
2
· Visningar
331
Senast: MiaMia
·
Hundträning Hej! Vi har för en vecka sedan fått hem en gråhundsvalp, världens sötaste och piggaste lilla krabat! Jag har inte haft valp på 12 år och...
Svar
2
· Visningar
433
Senast: tanten
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

  • Starlink
  • Sytråden del 4
  • Facebook har låst kontot

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp