Tillverka egna hundgrejer

Jag tänkte vara elak mot mopsen o hälla ut dom ändå.
Hur gör man dom? Finns det någon beskrivning online?
Man kan ju ge dom torrfodret däri också. Finns att köpa färdiga. Sök på aktiveringsmatta så har arken zoo.
Ja, det är enkelt, tar bara en jäkla tid. Jag har en dörrmatta från Just som botten, finns liknande på Rusta också.
 
Det var ju den perfekta sysselsättningen framför tvn,Tack!
Jag har kineser och en sån matta från Jysk räckte till 2 mattor. Jag använde 3 filtar, hade nog räckt med 2 egentligen.

Jag satt också framför tv´n och pysslade =)

Fleece är ju väldigt hållbart. Annars får man ju ha reservbitar och byta ut eftersom.
 
Ok. Jag har börjat med overallen. Passar den inte när den är klar så skjuter jag skallen av mig själv. Det här kräver egentligen mycket mer tålamod än vad jag har och är sjukt toksvårt och GAH! (jag är klar för idag... fortsätter imorgon...)
24210222_955478251267222_3325092095516708057_o.jpg
 
Jag hade gärna velat göra lite egna leksaker, någon som har bra tips?
Kampfläta har jag koll på, men någon som har gjort något smart förövrigt?
Min valp tycker om att brottas, så funderar på en halvsumpig boll med överdrag och tillexempel ett litet huvud på det fylld med kottar? (Tänk snögubbe-modell)
Men har ingen aning alls om hur jag bäst ska genomföra det utan att det blir pannkaka.
 
Update: Att sy en overall är det mest hopplösa, irriterande och skitsvåra projekt jag någonsin gett mig in på när det gäller att göra något eget :banghead: Jag tror att jag nu snart fått på båda frambenen, och de är förvånansvärt nog lika långa också. Men det är så bökigt!
 
För att få en paus från overallen så har jag börjat med ett täcke till Ebrah.
24175032_134072513941396_1231522683183693824_n.jpg


Nu ska jag återgå till Aysus overall, passade på att kolla hur jag ska göra härnäst när hon ändå skulle ut och rastas. Hon börjar tröttna lite på att vara provdocka :angel:
 
Har fortsatt på Ebrahs nya täcke nu. Det verkar bli förvånansvärt bra. Hoppas verkligen att jag får till det sista lika bra som jag fick till början....

@Vastgota, din bild syns inte längre!
 
Kanske inte ser ut som något för hundarna, men i de här tygpåsarna ska jag ha hundarnas täcken, koppel och selar när det behövs hundrastare under arbetsdagar. Ska sätta namnlappar på också, men på så sätt slipper hundrastaren hålla koll på vilket täcke som är till vilken hund. Bara att klä på en i taget :)

Själva tyget är en gammal gardin som jag köpte på myrorna för 35kr. Kändes betydligt bättre att göra egna för 35kr än att köpa färdiga för minst 50kr/st.
26240493_978828218932225_9040689161124225606_o.jpg
 
Kanske inte ser ut som något för hundarna, men i de här tygpåsarna ska jag ha hundarnas täcken, koppel och selar när det behövs hundrastare under arbetsdagar. Ska sätta namnlappar på också, men på så sätt slipper hundrastaren hålla koll på vilket täcke som är till vilken hund. Bara att klä på en i taget :)

Själva tyget är en gammal gardin som jag köpte på myrorna för 35kr. Kändes betydligt bättre att göra egna för 35kr än att köpa färdiga för minst 50kr/st.
26240493_978828218932225_9040689161124225606_o.jpg
Vad fina!
 
Tack! :D Det var första gången jag sydde tygpåsar, men jag har blivit sugen på att sy fler... vet inte vad jag ska ha dem till bara... Kanske skulle sy en ryggsäck till mig att ha när jag går till affären? Brukar alltid ha ryggsäck istället för att bära i påsar.
 

Liknande trådar

Övr. Hund Hej! Jag måste bara få skriva av mig. Vid ett flertalet tillfällen när jag är ute och går med mina två Cane corsos så möter vi... 3 4 5
Svar
83
· Visningar
5 737
Senast: Nota
·
Övr. Hund Jag har en cockerspaniel hane som är 2 år. Jag köpte honom när han var 5 månader och då var han inte socialiserad alls. Han har från... 2
Svar
26
· Visningar
2 269
Senast: Raderad medlem 147980
·
Hundavel & Ras Konstig rubrik kanske, men.... Vi förlorade vår hund under julhelgen, hon blev nästan 16 år, så det var väntat. Men ändå är vi nog lite... 2 3
Svar
50
· Visningar
3 928
Senast: Digbil
·
Övr. Hund Försöker slippa ett bilbyte och ändå få in tre hundar, så kikar på lite olika lösningar. För det första ska en ny takbox inhandlas...
Svar
17
· Visningar
995
Senast: BornAgain
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp