Det är ju svårt att svara i den här tråden som Stockholmare utan att uppfattas som en dryg Stockholmare. Man får sparka på sin egen ort men inte nedåt, eller hur var det nu?

Men eftersom jag faktiskt har bott i liten stad (22 000 invånare) och dessutom rört mig mycket i byarna runtom så kan jag ju bara dela med mig av min egen erfarenhet.
Jag tyckte att det tuffaste var att jag upplevde mer homofobi och smygrasism än vad jag gör hemma i Stockholm. En kollega hade blivit rädd och trodde hon skulle bli våldtagen när en svart man hade satt sig bredvid henne på parkbänken

Att sticka ut från normen verkade inte anses särskilt positivt alls oavsett på vilket sett det tedde sig. Det var inte bra varken att anse sig förmer eller vara annorlunda. Det var även färre högutbildade vilket jag ibland kunde tycka visade sig på olika sätt. Det här med att berätta att man inte tyckte om Stockholm, eller stockholmare, tog jag med ro och glimten i ögat i början. Två år senare var jag sugen på att ha en laddad hagelbössa i väskan redo för nästa person som prompt måste vädra sina åsikter om Stockholm för mig. Det är förbaskat oartigt. Inte går jag och bara "Jaha, du är från Malmö? Himla otrevlig stad det där, jävla rörigt och nej usch och tvi jag gillar det inte alls. Lite speciella Malmöborna också, helt koko. Men men, hade du med dig kvartalsrapporten eller?"
Att alla kände alla (nästan) tyckte jag mestadels var trevligt. Jag hade inget emot att det snackades, folk gillade att ha lite koll. Jag tyckte också det var himla trevligt hur folk tog tillvara på naturen. Det plockades svamp och bär, odlades i trädgården, många köpte närproducerat kött från en gård i närheten eller delade generöst med sig av jaktlyckan. Alla var på samma bar på helgen så hade man inget för sig så kunde man bara knata ner och det var alltid någon där som man kände, supertrevligt! Också mer avslappnat och mindre prestige. Jag upplevde dock inte att folk jobbade så mycket mindre. Det var en företagsam kommun med många egen-företagare och vi jobbade med att utveckla deras verksamheter ytterligare. Så det knegades, med stolthet och flit. Det verkade finnas ett himla engagemang från kommunens företagare och fastighetsägare att utveckla kommunen och ligga i framkant. Så kul att se! Här hemma i Stockholm har jag noll koll på vad min stadsdelsnämnd jobbar med.