Sheltie vs. Cavalier

Wild Rein

Trådstartare
Är ute i hunddjungeln...

Tittar på två specifika raser...sheltie ooch Cavalier. Söker främst sällskapshund som vill hänga med ute, inne, i stallet och där man mest kan tänkas befinna sig!!
Vill utesluta raser som kräver för mycket "eget" arbete....
Jag ställer gärna ut hund (dock bara om och så länge hunden trivs ok med det), går gärna kurser osv, men vill inte ha ras som måste jobbas med aktivt varje dag för att må bra.

Har någon ovanstående ras? Hur är det med pälssläpp? Fäller mycket?
Ge mig info, vadsomhelst!!

:laugh:
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Jag gillar Cavalierens mentalitet, då tycker jag Sheltien är för nervig. Men Cavaliern har många rasbundna sjukdommar.

Barn i familjen? Om inte, så väjer jag nog Sheltien
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Jag röstar på Sheltie, se bara till att välja en uppfödare som fokuserar på bra mentalitet.
De har suverän päls för utomhustillvaro, lätta att tvätta benen på och de håller sig torra inpå skinnet även i ganska ruskiga regn.
Fäller såklart, verkar vara lite olika från hund till hund hur mycket man måste hålla på och borsta.

Cavalier har jag bara hört har så mycket ärftliga sjukdomar att de går bort redan där. Men annars har de väl inte riktigt lika bra päls tycker jag.
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

http://www.skk.se/hundraser/?group=9 - här har du säkert redan tittat, men det finns ju en hel del sällskapsraser. Petit Brabacon har jag precis blivit introducerad för och är för tillfället helt fascineradr av - trots att jag alltid haft brukshundar... Skitsöt.

Angående just Cavalier, och Sheltie - den förstnämnda har väldigt många nedärvda problem, inget jag hade köpt på mig. Den andra är heller inte någon favorit för mig, har inte träffar så många bra Shelties, det ska vara de som tränar seriös då kanske, många agilitymänniskor som tävlar har Shelties. Tycker annars att de, precis som sina större kusiner, ofta har rädslor och stressproblem.

Vill du absolut ha någon av dessa två? Då hade jag kontaktat Sheltieklubben och hört mig för om uppfödare. Men kolla på de andra sällskapsraserna också. Mellanpudel är ofta käcka och behändiga småhundar som kan göra det mesta utan att vara alltför krävande.
 
Senast ändrad:
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Har du kollat på Papillon? De skulle nog passa dig mycket bra också :) Precis som Lager skrev är Petit Brabancon också en suverän ras, däremot utan särskilt mycket päls så de behöver nog täcke för att vara en bra stallhund.
 
Senast ändrad:
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Cavalieren skulle jag inte direkt rekommendera för att de generellt är väldigt sjuka. Det är svårt att hitta en frisk individ, vilket är väldigt synd eftersom de är så himla goa och trevliga :love:

Hos Cavalier förekommer hjärtfel hos ca. 40%, där det handlar om blåsljud på hjärtat och vid 10 års ålder har siffran stigit till 100%. Cavalier har en 13 gånger högre risk att drabbas och avlivas av hjärtsjukdomar mellan åren 7-10 än andra raser. 52% dör av hjärtproblemen. 41% av tikarna riskerar att få livmodersinflammation innan 10år. Enkätundersökning på 600 rasen har gett resultatet: 18% (över 100st) har öroninfektioner, 11% (36st) ögonbesvär (exklusive 27% som har problem med rinnande ögon), 5% (30st) allergier, 6% (36st) hade problem med rygg och nacke, trombocytopeni (brist på blodplättar som ger ökad blödningsbenägenhet) frekvensen låg på 40-50% samt att nedsatt hörsel och dövhet inträffar ofta tidigare än i andra raser.

En ganska stor del problem i mina ögon...


Angående sheltie så har jag en egen och tycker att det är en underbar ras!! :love:

Den typiska sheltien är en underbar sällskapshund. De älskar att hitta på saker men tycker också om att mysa i soffan. De behöver motion och stimulans men är man sjuk eller inte har tid så kan de ta det lugnt utan problem. De hänger med på allt i alla väder och det är ingen slump att de flesta topp-agilityhundar är shelties. De passar för de flesta träningsgrenar oavsett om det handlar om freestyle, agility, lydnad, rallylydnad, viltspår etc. och är riktiga allroundhundar. Men de är också nöjda med ett liv av trickträning och långpromenader! De är lätta att träna och uppfostra eftersom de älskar att vara till lags och är förarveka. En sheltie behöver inte tillsägelser i oändlighet utan istället en förare som arbetar till störst del positivt eftersom de annars gärna tar illa vid sig om man skäller och är hård.

Negativa sidor är att de kan bli skälliga om man inte är noga från början med att träna bort sådant. Det är inte särskilt svårt, så länge man är medveten om detta från början.

En annan negativ egenskap är att vissa shelties är alldeles för fega. Det finns en sträng av dålig mentalitet i rasen så var mycket noga med att kolla upp föräldrar, syskon o.s.v. Besök släkten på utställningar och andra arrangemang för att se hur de beter sig. Även var noga med att valparna i kullen är framåt och orädda. Även att föräldrarna vid besök är GLADA och framåt. Vissa gör MH (Mentalbeskrivning) med sina avelsdjur men det är väldigt få, sådant kan du kolla upp på SKKs avelsdata. Prata med uppfödaren om hur denne förhåller sig med mentaliteten inom rasen- påstår denne att det inte finns något problem så skulle jag springa åt andra hållet..

En sak som är mycket viktigt med sheltievalpar är att de verkligen får komma ut och bli socialiserade. Och då menar jag ORDENTLIGT. Gå på utställningar, agilitytävlingar, ställ dig mitt i stan, åk buss, klättra på bord/rutshkanor/bilar etc. Då får man en hund som vågar mycket mer. Jag tror många underskattar behovet av att sheltien behöver nästan översocialiseras och därför får de rädda hundar. (Vilket inte är valpköparens fel, rasen verkar helt enkelt kräva det).

Skötselmässigt är shelties enkla- de hårar så mycket som man förväntar sig av en långhårig hund. Dock är det lätt att dammsuga upp och brukar uppenbara sig i små tussar i hus-hörnen. ;) Min hårar inte särskilt mycket i jämförelse med min schäferkorsning, jag borstar bort det mesta regelbundet. Borstning krävs kanske 1 gång var/varannan vecka, främst för att det gärna blir tovor bakom öronen. Bada brukar jag göra kanske varannan månad eftersom jag ställer ut.

Hälsomässigt är shelties relativt friska. De har en 10% högre chans, jämfört med alla andra raser, att överleva sin 10-års dag. Men som med alla andra raser så finns det sjukdomar man bör se upp med. Ögonsjukdomar är något som fokuseras mycket på inom rasen. Föräldrar ska vara ögonlysta och valparna likaså. Vissa ögonsjukdomar är rent generellt ingen fara- lindrig till kraftig CRD påstås inte vara ett problem rent generellt men det erkänns att dessa hundar har vissa synnedsättningar. Så för min del skulle jag bojkotta dessa.. Höftledsdysplasi är bra att hålla koll på, föräldrar som är röntgade är att föredra men utbudet är inte direkt stort. Jag skulle dock rekommendera det. Mag och tarmproblem är också något att tänka på även om det inte finns något test för det. Fråga uppfödaren om denne upptäckt något med problem-magar eller foderallergier inom sina linjer. Patella luxation kan vara bra att hålla koll på.

Är det något mer du undrar trots min långa roman så är det bara att fråga på :)

Annars är Papillion ett bra förslag som någon annan kom med. De är lite mindre än shelties och (enligt min erfarenhet) snäppet envisare. Kanonbra ras med ganska få sjukdomar :)
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

ang petit brabancon: ja, de är korthåriga och fryser lättare än griffonerna (dvs de strävhåriga varianterna av samma ras).
men: flera av de jag känner med brabanconer/griffoner och som har häst upplever att hunden är för liten för att hästarna ska kunna hålla koll på den och att det blir ett evigt passande på hunden. tyvärr. det ÄR ju ursprungligen en stallhund, och det kanske kan funka med en annan brab/griffon och häst än just de jag träffat på, men det jag upplevt såhär långt är att det inte är någon jättebra idé
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Men så borde det ju vara med alla små hundar isf? Vet flera som haft chihuahuaor som stallhundar, små terriers osv. Bara man skolar hunden i att hålla sig borta från hästen ska det nog gå bra?! Jag har aldrig varit med om att mina hästar har hållit koll på hundarna, det får hundarna själva sköta.
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Jag har ingen större erfarenhet av de raser du nämner. Dock undrar jag om du kikat på dvärgschnauzern? Den stämmer bra in på det du verkar söka tycker jag :) Dom är i min mening väldigt bra sällskapshundar men så är jag partisk också då det finns två stycken i min familj sen 10 år tillbaka och jag är mer eller mindre uppvuxen med rasen :love:
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Sheltie med fokus på mentalitet.
Cavalieravel är inget jag skulle vilja stödja. De borde få avelsförbud.
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Förutom MH/BPH så bör föräldradjuren o så många släktingar som möjligt vara HD röntgade.
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Cavalierer är ohyggligt söta och trevliga hundar men tyvärr, sjukdomsbilden är rätt förfärande. För egen del gillar jag pudlar och hade gärna haft en om inte maken tyckte att de var fjantiga. Dvärgschnauzer hade nog också passat. Jag är inte svag för rasen, men de jag känner som har en är väldigt nöjda. Smarta och lättlärda hundar men utan att vara arbetsnarkomaner.
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Men så borde det ju vara med alla små hundar isf? Vet flera som haft chihuahuaor som stallhundar, små terriers osv. Bara man skolar hunden i att hålla sig borta från hästen ska det nog gå bra?! Jag har aldrig varit med om att mina hästar har hållit koll på hundarna, det får hundarna själva sköta.

så kan det säkert vara, jag har ingen egen erfarenhet av hund+häst, utan vidareförmedlar bara vad jag hört från griffonägare som också har häst. att de upplevt det som ett bekymmer att hunden är så liten. sen funkar ju det mesta med lite vilja och träning :)
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Men det är ju min uppgift att hålla ordning på hunden o inte hästens.
Ser inga problem med en liten hund i stallet.
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Har suttit och läst om cavalieren de senaste veckorna. Både jag och sambon vill ha en "vanlig sällskapshund" vid sidan om vår jaktlabbe och troliga kleiner münsterländer som kommer vara efterträdare till vår gamle jaktlabbe som snart är 10 år (En älskad gammal man:love:)

Tyvärr blir man livrädd när man läser om deras hälsa:crazy: Så det gör att vi dragit öronen åt oss. Synd på en så härlig ras!!
Så vi har fått rikta in oss på alternativ 2, engelsk cockerspaniel. De har visserligen också lite rasbundna sjukdomar/problem men det har i stort sett alla raser och man får se till att välja uppfödare noga. De engelska cockrarna jag har träffat och som våra bekanta har är helt underbara i temperament och i en mkt behändig storlek. Sen har de lite väl mkt päls för min smak, men det går ju att ha dem trimmade!

Sheltie är en ras jag personligen aldrig skulle välja. Alla jag träffat har varit nervösa, halvrädda för sej själva i stort sett. Men det är ju min personliga åsikt!

Jag gillar mentaliteten på spaniels och retrievers, de är ofta mjuka och fina i sättet och med på noterna. Lika gärna som de gottar ner sej i sängen och myser:love:
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Kl
Hur är det med King charles spaniel, har den lika många sjukdommar som cavalieren?
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Har inte tittat på dem så mkt om jag ska vara ärlig (deras tilltryckta nos faller inte mej i smaken) men enligt avelsråd på rasklubben så ska hundarna kollas för hjärtproblem och ögonlysas. De är tydligen lite reserverade i sättet också. Sen är de mindre än cavalieren.
Mer än så har jag inte läst om dem.

/LL
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Jag har själv en cavalier och skulle direkt avråda att köpa denna ras. Visst, det är en väldigt trevlig hund osv. men som många tidigare sagt så är det väldigt sjukdomsdrabbade. Nu har min dam dessutom haft enorm otur med skador utöver sina sjukdomar men även om hon inte hade skadat sig stup i kvarten så är hennes sjukdomshistorik långt ifrån normal. (Bara det att alla veterinärer och djurskötare på djursjukhuset känner igen henne säger väl sitt... :o) Detta trots att både mamman och pappan var friska vid parningstillfället (mamman har fått hjärtfel på äldre dar - svårt att förutspå). Och jag tycker inte man måste köpa sig problem. Jag tror rasen behöver "vila" lite och skulle jag köpa hund idag (eller få gå tillbaka till då jag köpte min) så skulle jag inte stödja aveln. De är/har varit lite för populära för sitt eget bästa. (Dessutom fäller, min iaf, kopiösa mängder!! :eek:)

Sheltie har jag ingen större erfarenhet av. Men de jag har träffat har varit ganska hårt arbetande (ofta agilityhundar på lite högre nivå) så det kanske inte är någon jättehit om du inte vill ha en allt för arbetande hund?

Annars är det svårt att välja ras. Griffon tycker jag är väldigt trevliga och jag gillar även Lancashire Heeler (trots att jag varken kan uttala eller stava namnet :p) men de är ju vallhundar från början och kanske lite för mycket hund för att bara vara sällskapshund? Någon som har bättre koll än jag på den biten?
Annars är Tibetansk Spaniel en annan favorit - har bara träffat trevliga sådana. Men där har jag noll koll på sjukdomar. De är ju "små och söta" så risken finns ju att de har blivit sönderavlade de med...
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Hej =)

Jag har själv en sheltie hanne som snart är 2 år. Min erfarenhet av denna ras är att de är väldigt anpassningsbara. Jag har hund samtidigt som jag studerar på universitet vilket leder till att han får mindre aktivitet i perioder (ca. 1 vecka i månaden).
Jag tävlar inte min hund utan har honom enbart som sällskap, vilket passar honom utmärkt. Får jag för mig att fara ut ett par timmar hänger han på, sammtidigt som har anpassar sig med korta promenader under de intensiva veckorna innan tentorna.

Från att jag hämtade honom vid 4 mån. ålder tills han var 1 år, så var han lite försiktig mot andra människor och hundar. Men efter "puberteten" så visar han mera självförtroende och är mer öppen för både människor och andra djur.
Något som jag anser positivt, är att han aldrig äter ex. hundgodis eller dyl. som erbjuds av främmande människor. Detta är inget inlärt beteende och sheltie är ju kända för att kunna äta vad som erbjuds. Men antar att detta är något individuellt.

Pälsvården är inte heller något avancerat. Borsta igenom pälsen någon gång per dag/varannan dag.
Något riktigt uppskattat är att pälsen är lättsam att torka av vid regniga och slaskiga dagar. ;)

Jag rekommenderar verkligen denna ras :)
 
Sv: Sheltie vs. Cavalier

Som många redan sagt, cavaliern är en väldigt sjuk ras.

Ang. sheltien då.
Jag har ägt två st (bor hos min mor nu på äldra dar), min första herre är en väldigt glad, framåt och orädd hund som har extremt lätt att lära och väldigt signalkänslig och lyhörd.
Nr 2 är en nervös, skiträdd stressad hund. Inte alls roligt. Han är så himla go, mysig och snäll men gud vad vi har fått jobba med honom för att han ska kunna fungera normalt.

Båda är supergoa hundar men faktiskt så ser jag stress i dem båda, trots att dom är åt var sitt håll. Den ene översocial, inte ett dugg reserverad och den andre rädd.
Men lätt till stress har dom bägge två. Jag hade alltid lite dåligt samvete för bägge av dom, just för att dom var stressade så ofta. Nu när jag har en filbunke till hund så inser jag ju ännu mer hur stressade dom små är.
Jag hade ofta med dom till stallet, men samma visa där, tecken på stress.
Det finns säker shelties med lägre stresströskel, men eftersom jag nu har haft en sheltie som många uppf sagt att han är så himla social och glad så känner jag att ingen mer tack.

Magproblem inom rasen tror jag starkt beror på denna jäkla stress.

Har du kikat på welsh springer spaniel? Verkar vara en trevlig ras!
Häng inte upp dig på att den är en jakthund. Det är en apporterande jakthund och ingen drivande/spårande :)
 

Liknande trådar

Hundavel & Ras Jag funderade länge på om jag skulle posta här eller inte. Jag har läst lite i andra trådar och läst på om alla möjliga raser så här...
2 3
Svar
43
· Visningar
2 634
Senast: Sedna
·
Hundavel & Ras Nu kommer ytterligare en ”vilken ras ska jag köpa” tråd… Jag söker efter en liten, glad hund som älskar långa promenader i skog och...
2 3 4
Svar
66
· Visningar
10 057
Senast: hundtant
·
  • Låst
Hundavel & Ras Vi har ett läge där släktskapsgraden ökar i våra raser vilket ger ännu mer anledning att selektera hår vilket i sin tur, överlag, ger...
13 14 15
Svar
292
· Visningar
23 450
Senast: Hedinn
·
Hundavel & Ras Hur många rastrådar klara Buke av? 🙄 Vi är en familj på snart fem personer som börjar bli lite sugna på hund, eller i alla fall jag och...
6 7 8
Svar
144
· Visningar
11 596
Senast: Guldaskig
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp