Sv: Salt till häst?
*kl*
Jag tycker mig se att de flesta hästar reglerar saltintaget ganska bra själva, åtminstone de som bara behöver se till sina grunsläggande behov coh inte behöver tillägg för arbete och hög värme t ex. Man ser att de slickar i sig mer salt om de jobbar hårt eller om det är varmt t ex. Har heller inte upplevt vätskebrist eller uttorkning till följd av saltbrist.
Dock så finns det så klart undantag. Den hästen jag har nu använder saltstenen väldigt väldigt sparsamt, oavsett arbete/temperatur osv. Han får därför salt i maten när han arbetar, drygt en matsked. Har ändå tillgång till saltsten.
Det är som jag upplever det.
Däremot är jag väldigt tveksam till om hästar känner av sitt övriga mineralbehov, och tvivlar på om mineralsten är något att ha. Att vissa hästar slickar på den känns mer som om det är saltet i den de är ute efter, eller för att de tycker det är gott.
Jag ger därför mina hästar mineraler i kraftfodret, men vet många som fortfarande kör på sten. Mamma tror mig inte t ex, så vi har mineralsten i hagen ändå, mina får utöver detta som sagt.