M
midnight Rags
Sv: Så jobbigt!
Läs nedan, har nu bestämt mig!
Läs nedan, har nu bestämt mig!
Senast ändrad av en moderator:
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Du säger att du inte har en annan lösning?, Men det har du ju..
Lämna bort han hos någon som är duktig på just sånna hästar, du har även sagt tidigare i tråden att pengar inte är något problem, så varför inte?![]()
Hej igen!!
Vad tråkigt att du bestämt dej för avlivning![]()
Men förstår också hur du tänker...du tog ju verkligen inte det lätta beslutet att sälja honom vidare utan du bestämde dej för att avliva honom för hans skull...Det var väldigt starkt gjort..Jag är en stor djurvän och det gör ont i mej när du skriver att han ska avlivas MEN du har fattat rätt beslut..Kram
Jaha, men det var synd att du inte ens testar.. menmen försöker förstå..
Som sagt så har jag ingen annan lösning.
Tänker varken sälja/ lämna ut honom till ngn.
Jag litar inte på andra människor, speciellt inte till tillridningstall
efter allt man hört om dom.
Tänker inte heller sälja/lämna ut honom till ngn privat person.
Man vet aldrig hur det blir och genom att jag avlivar honom
så vet jag också att ingen kan göra honom illa.!
Tråkigt att du inte tog mitt erbjudande.![]()
/Maria
Jag tror du gör rätt.
En fråga, du har haft ute veterinär skriver du, ingen röntgen? På beteendet låter det ändå som om det är nåtog som smärtar honom eftersom det gick bättre från början.
jag hade en häst som är borta nu, hon var stressig och lite "på" vilket vi trodde berodde på stammen. Sen visade det sig att hon hade pålagringar i alla fyra benen...![]()
Jag visste att hästen var het att rida men tycker om jobbigare hästar så köpte honom ändå. Att han sen var livsfarlig, Självklart trodde jag inte det. Hur ofta köper man en häst som sen visar sig vara livsfarlig? Den tidigare ägaren ljög och var helt oseriös. Aldrig träffat ngn så slafsig med sina hästar.
Fortfarande så har hästen svåra psykiska skador efter travet, han har gott j-vligt många lopp och är helt sönderstressad. Klarar inte av ngt.
Vilken häst lider du med??
Hej Maria! Det du hade att erbjuda var verkligen jättebra, ungefär som han har det nu. Men jag vågar helt enkelt inte sälja honom eller lämna ut. Litar inte på människor såpass mkt. Han är inte värd att konka omkring, utan det allra bästa för honom är nog att få somna in. Tack ändå!
Hej Maria! Det du hade att erbjuda var verkligen jättebra, ungefär som han har det nu. Men jag vågar helt enkelt inte sälja honom eller lämna ut. Litar inte på människor såpass mkt. Han är inte värd att konka omkring, utan det allra bästa för honom är nog att få somna in. Tack ändå!