R
Raderad medlem 149639
Åh vad roligt att så många ville berätta!
Det är så spännande att läsa allt som ni berättar, och det berör verkligen i hjärtat.
Och tack för alla tips på låtar som jag inte kände till! ![Smiling face :relaxed: ☺️](https://cdn.jsdelivr.net/joypixels/assets/8.0/png/unicode/64/263a.png)
![Smiling face with hearts :smiling_face_with_3_hearts: 🥰](https://cdn.jsdelivr.net/joypixels/assets/8.0/png/unicode/64/1f970.png)
![Smiling face with hearts :smiling_face_with_3_hearts: 🥰](https://cdn.jsdelivr.net/joypixels/assets/8.0/png/unicode/64/1f970.png)
![Smiling face with hearts :smiling_face_with_3_hearts: 🥰](https://cdn.jsdelivr.net/joypixels/assets/8.0/png/unicode/64/1f970.png)
![Smiling face :relaxed: ☺️](https://cdn.jsdelivr.net/joypixels/assets/8.0/png/unicode/64/263a.png)
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Så smärtsamt det låter.Everybody's Changing med Keane
Efter ett uppbrott jag inte var beredd på. Så många förändringar jag inte var beredd på och att klara förändringarna utan den jag då trott var min livskamrat för alltid.
So little time
Try to understand that I'm
Trying to make a move just to stay in the game
I try to stay awake and remember my name
But Everybody's Changing, and I don't feel the same
Oh, Everybody's Changing, and I don't feel the same
Den här spelades på radion när jag 1986 körde hem från lasarettet där min mamma låg sedan ett tag. Min far stannade hos henne och ville att jag skulle åka hem, och jag förstod att jag nog inte skulle träffa henne mer.
Låten kändes så ironisk först, men sedan tänkte jag på den från hennes perspektiv. Hon var troende.
På natten ringde min far och sade att hon hade dött.
När jag kom hem så spelade jag denna:
TackSå smärtsamt det låter.Skickar en varm kram!
![]()
Annie's song - John Denver. Spelade vi på pappas begravning och det kändes som mina föräldrar sjöng för varandra, så mycket kärlek de hade.
Ghost of a rose - Blackmore's night. Pappa älskade den, så kändes som ett självklart val på hans begravningen. Vi spelade den även för honom på hospice.