Sv: Kroppsmedveten ridning?
Mm, jag tänker som sagt absolut prova, trivs jag inte så blir det bara en gång.
Ang vad för sinne man använder, så jag vet när Sally Swifts 'Ett med hästen' kom och 'alla' lovordade den så köpte jag den. Och blev så SJUKT besviken. Jag KAN INTE föreställa mig att jag är ett träd - det går bara inte. Så boken blev ju en enorm besvikelse och jag kände att 'fan är det jag som är dum, alla andra tycker ju att..'
Sen i samband med en diskussion på ett annat hästforum blev det diskussion just om det där med bildspråk. Och en person i den tråden tyckte att man kan testa hur mycket personen använder nåt 'bildminne' som hänger ihop med hur lätt/svårt man har för bildspråk. Minns inte exakt tyvärr, men fick ett mail som jag inte fick läsa, men som pojkvän/mamma/nån annan i närheten skulle läsa. Gick ut på att fråga personen (mig i detta fall) något som jag vet svaret på men som man kan lätt utläsa svaret ur en bild, exemplet var 'fråga vad N (min häst) har för tecken på benen'. Och studera mig när de frågade och tills jag svarade. Och om man när man tänkte efter förde ögonen snett uppåt åt X håll, då använde man den X hjärnhalvan och hämtade ur 'bildminnesbanken'. Åt andra hållet så andra hjärnhalvan och hämtade ur 'teoriminnesbanken'.
No need to say att jag var i 'teoriminnesbanken'. Jag vet inte, men mycket är ju uppdelat på de olika hjärnhalvorna, jag minns inet vilken som är vilken nu, men t ex folk som är artistiska (sjunga/musikhöra/teckna/etc) använder mest ena hjärnhalvan, de 'förmågorna' ligger ffa där.
Jag är KASS på att rita, jag är KASS på att sjunga och spela (jag är fan tondöv om vi ska vara ärliga), jag är helt enkelt en dålig 'estet'. Däremot är jag en teoretiker och 'duktig' på sådana bitar. Så antagligen hänger det där starkt ihop med just att jag inte klarar 'flum'/det jag ser som flum (bildtänk, föreställa olika abstrakta grejer, meditation osv).
Det där finns ju dessutom studerat att vilken TYP av pedagogik ochs pråk som används vid inlärning är otroligt viktigt för hur mycket eleven kan ta till sig. Sett studier vad gäller ridlärare med, att personen kan ha olika svårt att förmedla sin kunskap till olika elever, just pga språket. Och då var det inte så mkt bildspråk/talspråk, utan rena formuleringar. Som 'sitt ner mer på ditt vänstra sittben' kontra mer 'klara' anvisningar i stil med 'för innerskänkeln lite längre bak, räta upp dig och för din högra hand mot manken'
Jag 'tappar' i diskussioner där folk tycker att de har problem med att få fram bäckenet med t ex, däremot om exakt samma ska beskrivs med andra ord är jag 'med' direkt.
Man kanske borde träna upp sin vänstra (tror det är den) hjärnhalva lite mer dock, å andra sidan så fungerar det ju ändå
![Devil :devil: :devil:](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)