Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Tex om han blir okontaktbar och går illa i kopplet (händer endast när han känner lukt av löptik) och blockerar sig. Då korrigerar jag honom för att visa att jag inte tillåter den "blockeringen". Om han springer fram till andra hundar utan att "fråga först" (händer fortfarande då och då med dom få hundarna han brukar få leka med)-också för att visa att han får gå när jag säger till och aldrig annars. Eller om han blir för påstridig med tex katten-helt enkelt för att han ska lugna sig.
Jag måste få fråga; Har du aldrig någonsin sagt nej till hunden eller hindrat den från att göra saker som du inte anser vara önskvärda beteenden![]()
Fast är det någon i denna tråd som sagt att man ska stå och skäller/nyper/bestraffar sin hund på plan??
När korrigerar ni era hundar (om ni nu gör det--) och varför? Syfte?
Så vad gör du om din hund en dag får frispel och bara ska fram till den löptiken som går 200 meter framför er, sliter och drar i kopplet så han går på bakbenen och nästan stryper sig själv, pipandes, gnällandes och skällandes. Vad gör du då?
Har du en tik får du läsa in ett annat exempel, men med samma beteende hos hunden.
Fast är det någon i denna tråd som sagt att man ska stå och skäller/nyper/bestraffar sin hund på plan??
Det framstår av det du skriver ovan och en hel del annat att du aldrig behöver korrigera dina hundar och som jag skrev så är även ett Nej en korrigering.
Ser gärna att du svarar på min fråga..
MrsScabtree : har pm:at dig om något som kommer att göra dig MYCKET glad
Gilly
Det var en fråga från min sida.
Att jag frågar När NI korrigerar era hundar är väl inte så konstigt?! Samma sak som hur man frågar hur lagar NI er pasta eller vilket viltkött gillar NI bäst.
Före det frågade du ju varför vi korrigerar våra hundar och det var väl det som fick de flesta att reagera. Och då skulle en liknelse vara om du frågade varför vi gillar pasta eller viltkött. .
Eller? Hur skulle du formulera dig om du var nyfiken på hur andra tänkte? ge mig gärna ett exempel så jag förstår vad du menar.
Du får gärna citera där det framstår att jag aldrig behöver korrigera mina hundar.
Jag har faktiskt fått samma intryck som flera andra, att du tycker det är fel med korrigeringar och att du i princip aldrig korrigerar dina hundar. Men nu har du ju förklarat att det inte var så. Så, summa summarum, vi korrigerar av samma anledningar, allihop som svarat i tråden. Eller finns det egentligen några andra anledningar till att korrigera? Vad får dig i så fall att tro det och vilka anledningar skulle det vara? Det var nog det här som fick de som svarat att reagera och undra.
Gilly