Sv: Hur långt har ni kommit med era 04?
Jag har en egen uppfödning född i maj -04. Äger mamman också, så jag har varit med från början
![Smile :) :)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Stammen är Quite Easy-Bonaparte-Iran. jag mätte honom idag och han är 1,66 m både över manke o rumpa. Är rädd för att han kommer att bli stor
![Crazy :crazy: :crazy:](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Men efter som han ska bli hopphäst är det tänkt och jag är lite höjdrädd kanske det inte gör så mkt? Hindren ser ju mindre ut
Min kille är longerad i alla gångarter med sadel o stigbyglar o tömkörd i skritt o trav. Brukar gå på promenader med honom, både ensam o med sällskap. Klättrar i backar i bland o går på "upptäcktsfärd" ibland. Han är trafiksäker o bryr sig varken om bilar, traktorer eller grävskopor. Bussar är inga problem heller. Traktorer är roliga, de kommer ju med mat
![Rofl :rofl: :rofl:](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Han är löshoppad ca 5 gånger o tycker det är roligt. Har bara hoppat små-hinder än så länge.
Nu i höst (okt/nov) började jag hänga på honom. Inga problem alls, så jag har suttit på honom 5 gånger och "ridit" lite. Pappa brukar leda honom och jag sitter på ryggen o bestämmer framåt o halt.
Min lille kille har alltid varit väldigt modig o det är inte mkt som är farligt enligt honom! Är det något som ser läskigt/konstigt ut brukar han stanna och titta och blåsa lite, sen går han självmant fram o kollar vad det är för något!
Ska ev. löshoppa i helgen, sen blir det vila för både honom o mig. Han går på lösdrift med 2 andra pojkar, så han roar sig själv ganska bra.
Ska se om jag kan leta fram någon bild på honom.
//Jordgubba