J
I övrigt tycker jag att jag är en ryggradslös idiot som sätter min och min hästs bekvämlighet före alla dessa stackars människor som direkt el indirekt får lida av allt skit och hat som de sprider. Jag borde verkligen sätta ner foten.
Så jo, fb och andra sociala medier påverkar mina relationer. Jättemkt.
Jag håller inte med. I samma utsträckning som du samverkar med stallkompisarna och får se att alla SD-anhängare inte är vettvilliga idioter IRL (utan rätt vanliga människor), får de ju ta del av den informationen du delar. Som de kanske annars aldrig hade sett eller tillgodogjort sig (nu vet vi inte om de läser det du delar, men man kan leda en häst till vattnet... etc).
Det finns nyanser i allt, och jag kan känna att det kan vara en större påverkan på t ex köttindustrin att köpa kött där pengarna går till schysst djurhållning (större påverkan) än att inte lägga pengar på kött alls.
Jag tror att du i ditt fall kan ha större påverkan just för att du är en människa av kött och blod med annan åsikt, snarare än en rabiat motståndare och antagonist.