De killarna som säljer denna har i somras sålt tre hästar med kvarka och vägrat att ta ansvar för det utan fortsatt med sin verksamhet som inget hade hänt Känns inte direkt seriösa
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
De killarna som säljer denna har i somras sålt tre hästar med kvarka och vägrat att ta ansvar för det utan fortsatt med sin verksamhet som inget hade hänt Känns inte direkt seriösa
Hua! Tur att någon har koll.De killarna som säljer denna har i somras sålt tre hästar med kvarka och vägrat att ta ansvar för det utan fortsatt med sin verksamhet som inget hade hänt Känns inte direkt seriösa
Hästen jag skulle tittat på imorgon gick direkt. En som provade idag bestämde sig på plats.
![]()
Vilket
Men du, idag kom det ju ut en fin! (f. 11 e. Tuschiniski) Den stod på seminstation samtidigt som min och troor även de var min gamla arbetsplats som red in och visade den.
Såg den precisJag skulle varit hos dem igår om det inte hade varit för huvudet. Ska försöka satsa på nästa helg.
-alltså behöver jag säga att jag BOR på hästnet?![]()
De killarna som säljer denna har i somras sålt tre hästar med kvarka och vägrat att ta ansvar för det utan fortsatt med sin verksamhet som inget hade hänt Känns inte direkt seriösa
Vad läskigt! Om du vet vem det är kan du kanske skriva en varning?
Tänkte jag kunde skriva lite här då jag är mest intresserad utav dressyr
Jag har en valack för 2010 Maxim Jazmin ( Max ) som är ett Ungerskt Halvblod och han är lite efter i sin utbildning men blir bättre och bättre för varje dag.
Har haft honom sedan mars 2016 och han har varit världens underbaraste, snällaste, coolaste häst fram till oktober..
Och håller nu på och ska kolla om det är vintern dvs kyla, unghäst och klippning som gör det eller något annat.
Har en misstanke om att det är sadeln som är fel och har jag rätt så blir jag inte glad. Då jag åkte iväg med min häst och provade ut en inte så billig sadel just för att det inte skulle vara problem.
Var även på återkontroll den 23 dec för att kolla så den inte behövdes justeras men då låg den enligt utprovaren perfekt.
Försöker även hitta en dressyr tränare som är duktig på att hjälpa ryttaren bli bättre utan att fuska på hästens bekostnad. Provade en som är en dressyr domare på hög nivå och det räckte med en lektion..
Har försökt fråga de häst människor som finns i min närhet men ingen kan rekommendera någon som kan komma ut.
Vill så gärna börja träna så jag kan bli bättre i min sits och ridning.
![]()
Supersöt häst!
Vart i Sverige bor du (med tanke på tränartips)?
I Landskrona eller utanför? (är Helsingborgare och har kanske lite koll på tränarhjälp)Landskrona ( Skåne )
I Landskrona eller utanför? (är Helsingborgare och har kanske lite koll på tränarhjälp)
Då har du ju Dagstorp ett stenkast bort med många duktiga och engagerade personer. T.ex B-M I-H som jobbar och har jobbat många år på ridgymnasie.Jag bor i Landskrona men hästen i Hofterup ( mellan Löddeköpinge och Saxtorp )![]()
Såg den precisJag skulle varit hos dem igår om det inte hade varit för huvudet. Ska försöka satsa på nästa helg.
-alltså behöver jag säga att jag BOR på hästnet?![]()
Alltså Ingen kritik mot dig alls @mooi och ffa inte utifrån hur proffsigt du bemött hur tråden kom att handla lite om specifika annonser och några som känner säljarna osv . Du har bemött det med att inte kommentera = helt rätt och proffsigt .
Tycker dock att tråden blivit lite väl fokuserad på att kolla upp annonser på hästnet av välmenande andra, utifrån att du letar, och vissa referenser till annonser/diskussioner osv . Alltså ingen kritik till dig alls och ingen annan i sak heller men det känns ändå märkligt och fel att diskutera annonser här på det sätt som görs och i sån kvantitet som det blivit..?
Jag följer dock med hjärta och intresse ditt hästletande och hoppas på att få läsa om din nya häst sentycker även det är hemskt hur jobbigt du haft det med skadorna och din fina häst nu senast
![]()