joackimkarlsson
Trådstartare
@joackimkarlsson Att vara "för snäll" lär knappast göra att man blir av med dejter. Ditt självförtroende verkar vara ganska långt ifrån bra, med tanke på att du måste ha folk som tittar på dig för att du ska känna dig bra. Ditt självförtroende verkar snarare sitta helt och hållet i utsidan, och det kan vara anledning nog till att folk blir skeptiska, en trygg insida brukar göra mycket.
Att "vara för snäll" upplever jag snarare brukar komma som ursäkt när det istället handlar om att vara "mesig" eller att sakna självförtroende. Jag kan för mitt liv inte förstå varför det blivit någon slags allmän sanning att tjejer inte skulle vilja ha snälla killar?!
Du har nog egentligen ganska rätt i det du säger, jag vet hur man ska definiera bra självförtoende på något annat sätt att visa det utåt. Så att andra ser det så att säga, för om man inte visar det utåt hur ska någon kunna se det eller se mig? Jag vet ju att jag är bra på insidan också, jag är relativt smart, (inte matte eller fysik-smart), allmänbildad, väldigt bra många andra saker, trevligt, snäll, ser som sagt bra ut ibland (enligt mig själv) Men jag kanske lägger mest fokus på att visa andra att min utsida är så mycket viktigare än min insida, vilket inte är så konstigt egentligen eftersom både ni tjejer och vi killar går efter det yttre. Det är inte bara tjejer i 15- års ålderns som påverkas av medias bild av hur "man ska" se ut, även vi killar tar åt oss väldigt mycket av det. Det pratas dock inte lika mycket om det eftersom killar ska ju vara stora, starka och tuffa.
Det sista är iofs väldigt sant också, fick ofta höra av ett av mina ex att jag var så snäll och fin mot henne. Men var går gränsen mellan att vara en mes och en snäll kille. Jag ser väl mig som en snäll kille men ingen mes. Jag har väldigt lätt för att prata med tjejer. Om man nu kan klassa det som o-mesig? Men det blir bara vänskap mellan oss, vilket jag både tycker är kul och väldigt tråkigt eftersom jag vill ju ha andra sorters relationer med tjejer än bara vänskap. Nu när jag faktiskt tänker på det så får jag hör av en mina bättre tjejkompisar som säger att jag måste ta för mig mera och vara lite mer på. Så jag kanske har lite "små-mesiga" drag ändå, jag kanske bara förnekar det.