4,5 mil norr om Göteborg, fast hästen står på vägen ut mot Marstrand. Var bor du?![]()
Kungsbacka!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
4,5 mil norr om Göteborg, fast hästen står på vägen ut mot Marstrand. Var bor du?![]()
Ja han är verkligen trevlig!Apropå stabil hmm.. idag räddade han sin matte från en ringlande "orm". En vajande vimpel i vinden formade en rörlig skugga på marken. Denar misstolkade skuggan för en orm, skyggade och gjorde ett gigantiskt hopp rakt upp när jag skrittade hem på lång tygel. Gissa vem som flög rakt upp och rakt ner i gruset?
Han tittade på mig efteråt som om han verkligen räddat livet på mig
![]()
Ja han är verkligen trevlig!Apropå stabil hmm.. idag räddade han sin matte från en ringlande "orm". En vajande vimpel i vinden formade en rörlig skugga på marken. Denar misstolkade skuggan för en orm, skyggade och gjorde ett gigantiskt hopp rakt upp när jag skrittade hem på lång tygel. Gissa vem som flög rakt upp och rakt ner i gruset?
Han tittade på mig efteråt som om han verkligen räddat livet på mig
![]()
Tack @Wembley
Ja precis @fio, min gamla fick en senskada och där syns heller ingen ärrvävnad då vi agerade i tidgt skede och satte in behandling osv. Man kan ju tycka man åtmistone iaf kunde fått info om att något hänt om nu så är fallet, men de kan ju hänt i Spanien också de vet man ju inte.
Alldeles nyss ringde iaf veterinären tillbaka och de hade just avslutat genomgången av M´s bilder. Dem var allihop överens om att det finns en liten skada i kanterna efter slaget där svullnaden sitter och de var också överens om att de syns någonsorts mindre förkalkning sedan tidigare skada. Dock så ser båda benen så pass lika ut (förutom skadan som skett nu) att man blir lite förvirrad över vad det egentligen är man ser på ultraljudet. Kanske har han slagit på sig ofta under yngre ålder som gjort att han fått "ärr" i båda benen, de är något som vi högst troligt aldrig kommer kunna få veta men med tanke på hur rörlig han är, är det en mycket trolig teori.
Med tanke på att skadan är så pass liten, att han inte är halt, inte är eller har varit varm eller på annat sätt påverkad förutom svullnaden så hade veterinärerna kommit fram till att lätta lite på restriktionerna som jag fick igår.
Så nu ska vi skritta 30 min om dagen i två veckor till sedan ska tiden skitt ökas och jag kan även då smygga in lite jogg
Jag frågade flera gånger om hur dessa små förkalkningar kan påverka hållbarheten i framtiden. Som de ser ut nu tyckte hon inte jag skulle oroa mig över detta utan de borde inte påverka hållbarheten utan han ska kunna gå fullt ut![]()
![]()
Hon är e. De Noir - Weltman. Hade henne som examens/projektarbete sista året på gymnasiet och sen kunde jag inte ge tillbaka henne utan köpte henne :P Hon kom till stallet som 1åring så vi har hängt ihop ett tag nu (köpte henne som 3åring dock).
Precis när jag hade köpt henne (dec-13) så åkte hon små skador mest hela tiden och i maj -14 så blev hon halt (inte mkt men hon var inte sig själv liksom) åkte till klinik där hon blev behandlad för kotledsinflammation i vf. Friskförklarad vid återbesöket och igångsättning på 12v. Efter 10v var hon halt igen, åkte tillbaka till kliniken där hon blev behandlad för samma sak igen samt inflammation i vb knä. Ny igångsättning direkt då vet trodde det var bättre för henne. I slutet av den igångsättningen blev hon halt igen. Då bytte vi klinik där dom gjorde en ny utredning och det konstaterandes en ligamentskada i vf, kissing spines och inflammerade bicepsbursor i båda bogarna. Detta var i jan -15.... Hon har alltså gått sen i maj -14 med en ligamentskada som de missat på den andra kliniken. Hon blev friskförklarad nu i sommar och med en lååångsam rehab så ska hon förhoppningsvis vara fullt igång till nästa sommar
Härligt!!!
Fortsätter dock hålla tummen för er att det fortsätter åt samma positiva håll![]()
Men nej! Hoppas inte du skadade dig allvarligt! Hälsa att han får sluta tappa matte på de viset i fortsättningen![]()
jag har fått börja köra Talladin i skritt nu. Ridning var det inte tal om fören sticksåret är läkt men köra gick bra, ger ju inte samma belastning, så nu är han glad att han får komma ut och göra något. När vi går promenader tror han bara vi ska gå och äta gräs och är allmänt jobbig. Så fort vagnen kommer på så är det "träning" så då sköter han sig.Han har tyvärr tappat mycket av de muskler vi byggt upp senaste vid manken men bara att börja om igen.
Svåra är att hitta vägar utan massa backar. Vi har mycket branta backar och tänker att framförallt nedför ger stor belastning till bakbenet med en vagn bakom som trycker på.
Ska skicka in några bilder till vet. tänkte jag då han fortfarande är väldigt svullen. Ingen temp eller hälta men varmare och som sagt svullen vid såret. Tycker det är konstigt när såret ser så otroligt fint ut. Jag måste bara passa mig nu så inte det läker ihop utifrån. Det är påväg att gå ihop och imorse var jag nästan tvungen att trycka in sprutan med koksalt genom läkningen.
En liten bild från att vi travade av sist, tyckte den såg lite rolig ut, då den visar så bra hur hög "lille" långben är!
![]()
OJ!!Man märker att sommarvädret är tillbaka när man går in här och kikar på alla fina bilder ni lägger upp!Härligt att de flesta hästar är på g igen!
Så här ser min fina ut i dagsläget:
![]()
Blir alldeles varm när jag ser henne
Lätt att glömma bort att hon såg ut så här i april förra året, inte långt efter att jag fått hem henne.
![]()