Sv: Vi som har hästar med attityd....
![Wink ;) ;)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Är med dig, ridskolehästar kanske inte alltid är det bästa att jämföra med. Samtidigt så tror jag detsamma kan förekomma hos privathästar också, även om det inte är lika lätt.
Jo arbeta/springa är roligt...![Wink ;) ;)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
![Big Grin :D :D](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Sant, och även om man egentligen vet om det någonstans där bak i huvudet så är det lätt att förtränga. Men det är ju bra att man kan bli påmind1. Inte alls konstigt, det är tyvärr ett väldigt utbrett tankesätt hos hästfolk tyvärr.
2. Har man helt utesluttit att det inte är smärta så ja, då sitter det mentalt och kan mycket väl göra ett tag efteråt. Ridskolehästar tror jag är väldigt svåra för de är ofta så "less" att det inte räcker att man är trevlig, inte ens om de till slut slipper vara på ridskolan. Så det kanske kan vara så att man aldrig blir av med sådant beteende även om man flyttar hästen och sköter den efter konstens alla regler. Tråkigt men sant. Förhoppningsvis har hästen andra glädjeämnen på ridskolan dock, din verkar jättetrevlig när du rider iaf![]()
Tyvärr leder dock ofta punkt 1 till att människor med det tankesättet anser att de åtgärdat problemet/det finns inget problem på punkt 2 även om det inte är tillräckligt grundligt undersökt/åtgärdat.
Är med dig, ridskolehästar kanske inte alltid är det bästa att jämföra med. Samtidigt så tror jag detsamma kan förekomma hos privathästar också, även om det inte är lika lätt.
Jo arbeta/springa är roligt...