Men det ÄR ju ett överrepresenterat vapen när det kommer till masskjutningar? Måste jag ha vapenlicens för att kunna tillgodogöra mig den informationen?Med tanke på din intensiva kritik väntade jag mig lite djupare kunskap än ett tyckande om "oh vilket hemskt vapen".
Lagändringen tillåter alltså ett visst utseende på vapen som inte var tillåtet. Det handlar inte om någon radikal funktion som inte var tillåten tidigare, eller en annorlunda kaliber.
Just nu håller många på att plocka politiska poäng som inte har så mycket med fakta att göra.
Och du har fortfarande inte svarat på vilken funktion som gör det här vapnet värre än andra. Det tar kaliber .223 Rem och måste ha en piplängd på minst 45 cm, båda något som är tillåtet och reglerat sedan länge.
Och jag har inte uppfattat det som att kaliber etc. i sig är problemet, eller utseendet. Mer att det är enklare och billigare att införskaffa magasin till många patroner etc. än vad det är till andra dito som ser mer "traditionella ut"? I USA saluförs AR-15 emellanåt som det perfekta vapnet för kvinnor (det i sig är ju liksom inget problem), men skälen som brukar listas är ju bland annat låg rekyl (om man ens säger så på svenska) och att det är "lätt" att använda. Tänker att det är skäl som bidrar till att många valt att använda sig av vapnet skolskjutningar osv.