Så roligt att du mår bättre! ![Big Grin :D :D](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Så himla härlig läsning! Jag är lite nyfiken på vad det är som hänt som har gett den här vändningen för dig?
Jag tänker också att jobba på BRIS till en början hade varit något för dig! Ta kontakt med din närmaste lokala BRIS. De står för utbildningen som krävs. Där svarar man både i telefon och via mail.
Definitivt något som har med människor att göra. Du har så mycket visdom att dela med dig av. Och du gör det på ett så respektfullt sätt. Fler än vi buke-människor borde få ta del av det.
Jag tänker att du borde prova på att arbeta i skolan för att du skulle verkligen behövas där.
Du kan säkert få en stylingkonsultation av @tornblommaKom bara ihåg före och efter bilder
Du är bara så otroligt fantastisk!!
Jag instämmer med att du borde vara "på fältet" och dela med dig kunskap, energi, glädje, inspiration, värme. Du har så otroligt mycket att ge![]()
Utbilda dig till studie- och yrkesvägledare kanske? Ett brett arbetsområde (kriminalvård, arbetsförmedling, skola osv). Du hade säkert kunna peppa och inspirera folk till att bli det de drömt om! Inom skola finns dessutom ofta mindre tjänster lediga, kanske är mer lagomUtbildningen har jag uppfattat som ganska "slapp".
Åh! Vad roligt! Jag blir ju jättenyfiken nu!Jag vet inte om jag vågar svara på din fråga egentligen då det handlar om alternativ behandling.
Jag ska absolut kontakta BRIS![]()
@TinyWiny jag hade gärna sett dig som kurator i skolan mina barn hamnar på framöver.
Jag hade flera outbildade lärare anställda i grundskolan. Dock höll de på med praktiska ämnen, framför allt idrott men möjligt att det fanns även i slöjd, hemkunskap och sånt. De fick alltid vara redo att flytta på sig för utbildade dock. Kanske inte är värt?
TackDet kanske är något sådant jag borde satsa på?! Hm, svårt det här med att våga satsa på utbildning. Jag vill börja nu och jag tror inte att jag hade klarat utbildning på heltid än. Det känns som att det hade varit att ta ut mig lite väl mycket på en gång. Jag har ju trots allt en bit kvar. Kanske ska kolla på distansutbildningar? Deltid? Om det ens finns?
Att jobba som lärare i skolan känner jag mig lätt tveksam till. Visst tycker jag det är kul att undervisa men jag brinner inte för något särskilt skolämne och jag vet att jag behöver brinna för det jag lär ut.
Jag har kollat Friends, BRIS och Tjejzonen. Friends och BRIS tar inte emot nya men det kan ju komma att ändras. Tjejzonen tar emot nya men då är utbildningen 4 dagar i Stockholm och frågan är om jag klarar det. Jag tänkte att jag skulle maila dem och fråga lite mer.
Åh, då hade jag ju haft möjlighet att träffa digTackDet kanske är något sådant jag borde satsa på?! Hm, svårt det här med att våga satsa på utbildning. Jag vill börja nu och jag tror inte att jag hade klarat utbildning på heltid än. Det känns som att det hade varit att ta ut mig lite väl mycket på en gång. Jag har ju trots allt en bit kvar. Kanske ska kolla på distansutbildningar? Deltid? Om det ens finns?
Att jobba som lärare i skolan känner jag mig lätt tveksam till. Visst tycker jag det är kul att undervisa men jag brinner inte för något särskilt skolämne och jag vet att jag behöver brinna för det jag lär ut.
Jag har kollat Friends, BRIS och Tjejzonen. Friends och BRIS tar inte emot nya men det kan ju komma att ändras. Tjejzonen tar emot nya men då är utbildningen 4 dagar i Stockholm och frågan är om jag klarar det. Jag tänkte att jag skulle maila dem och fråga lite mer.
Har du någon utbildning i botten? Annars tänker jag på barn och ungdomar, fritidsledare, extraresurs mm. Det kanske passar bättre än kontorsjobb?
Åh, då hade jag ju haft möjlighet att träffa digmen klarar du det inte nu kanske du ska avvakta lite med det och känna dig för på något tillfälligt timjobb?
Har du möjlighet till praktik där för att känna in dig lite på både jobbet (om det är värt det) och få känsla för hur mycket du klarar?Ja det skulle vara för den sakens skullJo, det känns som det vettigaste alternativet just nu. Annars hade Tjejzonen ett vettigt upplägg med 4 timmar/månad. Det kändes som en okej tid att börja med.
Har du möjlighet till praktik där för att känna in dig lite på både jobbet (om det är värt det) och få känsla för hur mycket du klarar?
Jaha, vad skumt att man inte kan få fler timmar om man vill. Men å andra sidan, 4 dagar i Stockholm, orkar du det har du ju ett perfekt jobb att börja med efter så långt uppehåll.Ingen aning. Som jag förstod det av hemsidan fick man bara ha ett uppdrag i taget och det innebar 4 timmar/månad.