Såg Midsommar i onsdags, och skulle säga att det är en visuellt grotesk fest i affekt. Ger den nog 5/5!
Jag såg den igår och blev helt förälskad. 5/5 från mig med!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Såg Midsommar i onsdags, och skulle säga att det är en visuellt grotesk fest i affekt. Ger den nog 5/5!
Japp, jag gillade boken bättre.Jag började titta på Stephen King IT från 2017 nu. Någon som sett?
Japp, jag gillade boken bättre.
Tyckte mycket om Hereditary också, så hade ändå höga förväntningar. Det är sällan lovande, men tyckte den här var så mycket mer. Hade trott att det skulle vara en mer klassisk skräckfilm, men det var roligt med något så starkt. Glad att jag såg den på bio och inte hemmaJag såg den igår och blev helt förälskad. 5/5 från mig med!
Tyckte mycket om Hereditary också, så hade ändå höga förväntningar. Det är sällan lovande, men tyckte den här var så mycket mer. Hade trott att det skulle vara en mer klassisk skräckfilm, men det var roligt med något så starkt. Glad att jag såg den på bio och inte hemma![]()
Jag började titta på Stephen King IT från 2017 nu. Någon som sett?
Såg leftovers för något år sedan, och den är verkligen konstig, men fängslande. Kan komma på mig själv att tänka på den ibland. Gillade den skarpt, trots att den är rätt konstig.Började titta på The handmaid's Tale säsong 3 på HBO (tror det ska finnas en egen tråd om den säsongen), men det känns så mörkt och apokalyptiskt och den våglängden är inte min just nu, jag tror jag fick en temporär streamad verklighetsöverdos av att se When They See us och Chernobyl. Känner att jag behöver en 'paus' av något lättsammare.
Började titta på The Leftovers på HBO, skapad av Damon Lindelof (skapare av Lost), och med skådisar som Liv Taylor och ffa Amy Brenneman (Judging Amy). Har bara sett ett par avsnitt och den verkar sjysst. Tror det finns 3 säsonger på den som ligger ute. Handlingen är supernatural/drama (lite tonårsdramavarning finns) att 2% av världens befolkning plötsligt 'försvinner'. I handlingens mittpunkt är stadens polischef och hans familj, där mamman övergivit familjen för att leva i en mysko sekt i staden.
Jag gillar den väldigt mycket! Som sagt, konstig och ibland brutal, men jag gillar den ändå. Den är extremt välgjord. Har börjat på andra säsongen och inte kommit så långt där än men varenda avsnitt är så jäkla bra!Såg leftovers för något år sedan, och den är verkligen konstig, men fängslande. Kan komma på mig själv att tänka på den ibland. Gillade den skarpt, trots att den är rätt konstig.
Jag håller på med Big Little Lies och tycker om den, men det tog ett par avsnitt. I början var jag lite irriterad över allt de hade ändrat på jämfört med boken, men jag har kommit över det nuEn grej kan jag dock inte släppa:
Vad har hänt med Tom?! I sista avsnittet av säsong 1 hade han och Jane precis börjat dejta officiellt, och nu i säsong 2 har han helt gått upp i rök?! Ingen nämner honom, och Jane har börjat dejta en ny kille?Jag väntade på att de skulle nämna Tom på något vis men jag har just sett klart avsnitt 4 och än har inget sagts, så jag börjar undra... Är det jag som missat något?
Oj jag har helt glömt bort Tom. Får inte ens upp något minne nu, måste googla. Kan säga att de inte nämner något om honom längre fram heller, har sett alla sex avsnitt som ligger ute
Men vad märkligt! Han var en ganska viktig karaktär i boken, och var ju med rätt mycket även i seriens säsong 1... Men nu när jag tänker efter så har de ju faktiskt bytt café också, något slags utomhusställe istället för Blue Blues. Jag vågar inte Googla förrän jag sett klart säsong 2, men jag kan ju inte vara den enda som märkt det tycker jag!
Aha, tack! Men ja, lite dåligt av dem tycker jag faktiskt...Jag vågade googla! Och det verkar som att han försvann för att caféet försvann. De har tydligen bytt regissör mellan säsongerna och den nya regissören ville bygga upp ett nytt café istället, oklart varför. Det förklarar ju ändå inte riktigt varför hon slutade dejta honom så det är lite dåligt.