Snart kommer du att få mail: "Mamma, du vet ju att det är jul snart..."![]()
"Mamma, du vet ju att det är jul snart...och ni sålde ju faktiskt båten för ganska mycket pengar"
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Snart kommer du att få mail: "Mamma, du vet ju att det är jul snart..."![]()
"Mamma, du vet ju att det är jul snart...och ni sålde ju faktiskt båten för ganska mycket pengar"
När jag gick till VC för omläggning av titthålssåren på knät så tänkte jag passa på att boka tid för borttagning av stygnen, som jag blivit tillsagd efter operationen. Hade till och med papper på det. Plåstren hade blött igenom på ett dygn efter och jag hade inte fått med eget material till det, därför gick jag till VC. Både jag och sköterskan blev oerhört förvånade när plåstren var av för inte var jag sydd inte, bara tejpad! Inget fel i det i sig, men varför då skicka med order om stygnborttagning??Det har dom lyckats med på mig också när jag låg inne då jag nästan blev ihjälsparkad. Jag var nog så elak så dom sparkade ut mig i förtid.
Jag skulle in och ta bort stygnen om en vecka sa dom men jag hörde aldrig nåt så don tog veterinären bort. På återbesöket sa läkaren "ja visst ja, vi glömde ju kalla dig när stygnen skulle tas". "Inga problem för dom tog distriktsveterinären bort" sa jag, stackars läkaren höll på att få ett frispel.![]()
Sorry, läste galet tror jagVa?![]()
jag kopierade förra rubriken och lade till I
För att sen få ytterligare ett mail: "Det var inga som helst problem att ta ett lån,,,,,,,"Snart kommer du att få mail: "Mamma, du vet ju att det är jul snart..."![]()
Typiskt vården, den ena handen vet inte vad den andra gör och ibland verkar det gälla hjärnhalvorna med.När jag gick till VC för omläggning av titthålssåren på knät så tänkte jag passa på att boka tid för borttagning av stygnen, som jag blivit tillsagd efter operationen. Hade till och med papper på det. Plåstren hade blött igenom på ett dygn efter och jag hade inte fått med eget material till det, därför gick jag till VC. Både jag och sköterskan blev oerhört förvånade när plåstren var av för inte var jag sydd inte, bara tejpad! Inget fel i det i sig, men varför då skicka med order om stygnborttagning??
Sorry, läste galet tror jag![]()
Typ så. Och ändå så skedde själva operationen på ett privatsjukhus i stan.Typiskt vården, den ena handen vet inte vad den andra gör och ibland verkar det gälla hjärnhalvorna med.
Grattis på födelsedagen!![]()
Jag may or may not ha kört 30 tons grävmaskin i 15 cm stilettklackar och full partyutstyrsel.Med tillhörande 12cm klackar![]()
Som min kollega utbrast igår: "Varför ska det vara så svårt för folk att göra rätt för?!"Idag kl 15 ska jag prata med chefen om kollegan jag inte tål. Börjar tro att det är ngt fel på mig. Men jag klarar verkligen inte av genuint korkade personer