Barn borde inte få ha smarta telefoner utan bara de som går att ringa med. Eftersom de verkar trigga varandra på sociala medier och allt vad det är med allehanda skit![]()
Nej det är onekligen problematiskt på många plan. Jag tog en bild på pojken igår, och när jag tittar på den så i ärlighetens namn.. jag kan inte ens vara arg. Det är en liten pojke. Med en reflex som hänger på ryggsäcken och hjälm. Jag kan inte låta bli att tänka att han har föräldrar där hemma som är rädda om honom. Det hade absolut kunnat vara min egen son om ett gäng år och jag kan inte låta bli att känna för honom också. Borde han inte ha något bättre för sig?
Jag har i varje fall informerat skolorna om bränderna och min uppfattning om att pojkarna kommunicerar med varandra om dem. Jag har sagt att det finns en bild, men jag har valt att inte dela med mig av den till någon annan än i kommunikation med polisen.