Sv: Spår och sök för dummies
Om jag missar nåt eller förklarar fel får någon gärna rätt mig :-)
Spår:
1) Läggs från punt A till punkt B av en eller flera person. Hunden ska efter en tid (0 min- xx antal dygn) följa det spåret som personen/arna gått. Hitta saker som personen lagt ut under vägen. Låg nos. Kan läggas på alla sorters underlag; gräs, äng, skog, asfalt etc.
2) Viltspår är samma som blodspår tror jag. I övrigt samma som ovan.
Sök:
1) Tävlingsmässigt så sker det i ruta om upp till 50x50 m. Hela rutan är avvallad med människodoft. Flera personer ligger i rutan, hund och förare går på stig i mitten och skickar åt båda håll, hunden kommer till baka till föraren med rulle munnen och visar var figuranten ligger. Alternativt kan hunden skallmarkera vid figuranten. Hunden ska känna av var rutan slutar. Hög nos.
2) Räddningssök är inte lika fyrkantigt som "vanligt" sök men jag vet inte exakt hur det går till.
Beroende på hundras och ålder så kan man börja med att hunden ser figuranten gå iväg och gömma sig bakom en gran el dyl.
Jag säger som många andra, ta hjälp av en tränare som kan titta på dig och din hund. Lycka till!