Jag tycker det är så märkligt att förvänta sig att den här cyklisten skulle bryta och ta ansvar för en lös häst som hon antagligen inte har någon aning om hur man hanterar, när hon varken är hästens ägare eller tävlingens arrangör, och hon är mitt uppe i ett karriärsavgörande lopp i så och så många km/h.
Jag tror ingen hade ställt den sortens krav på en manlig cyklist eller framhållit honom som ett dåligt exempel på hur ”vinna är visst allt som räknas” eller bristande omtanke om djur eller någon annan förkastlig moralisk egenskap. Man hade nog självklart respekterat att detta är en toppatlet inom sin disciplin mitt uppe i en maxprestation i hög hastighet, med huvudet fullt av koncentration, adrenalin, taktik och strategi. Det tar antagligen en bra stund att ens skifta fokus så pass från den sortens koncentration till att ens börja fundera på att bryta. Ett skrik från honom hade kanske tolkats som frustration över en störning, och antagligen setts som ytterst förståelig och mänsklig.
Misstänker att det ligger mycket närmre till hands att kräva att en kvinna ska kasta allt hon strävar efter och jobbat för åt sidan på en bråkdels sekund för att ta ansvar i en situation där andra brustit för att det handlar om en levande varelse och det borde vara hennes naturliga instinkt. Ni får ursäkta men jag tycker det är tramsigt och otroligt orealistiskt, mycket tramsigare än vad jag tycker det är när folk skriker i närheten av djur. Blir förbannad å den här kvinnans vägnar.