Sambons ex förstör mellan oss

  • Övr. Barn
  • Trådstartare Trådstartare skype
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 23
  • Visningar Visningar 5 924
Sv: Sambons ex förstör mellan oss

Jag tycker att Tiny Winy skriver bra tips om hur ni ska göra.
Jag har själv suttit i samma sits med sambo som har svartsjukt och manipulerande ex.
Där var barnen större när vi träffades 6 och 8. Och det slutade med att de hjärntvättades av mamman att tro att pappan var farlig och våldsam. Hon hittade på historier om att han misshandlat henne och släpat henne i håret mm. Att han hotat, våldtagit henne mm mm. Och att hon kunde sätta han i fängelse, men att hon ville att de skulle ha sin pappa ändå :crazy: Så när de var hos oss var de nervösa och tjuvlyssnade på samtal, stod bakom dörrar och rapporterade till henne när de kom hem. Hon ville veta om vi bråkat, skulle separera mm.
Låt det inte gå så långt utan stäm henne på umgänge och låt barnen få en egen bild av pappan innan hon börjar hjärntvätta dem!
 
Sv: Sambons ex förstör mellan oss

Att se sig själv som ett offer är bland det värsta man kan göra för då händer det väldigt sällan något. Man kan inte ändra på hur andra beter sig men man kan ändra sin inställning till deras beteeende. Han måste bli förbannad och sluta ömka sig själv och ta tag i situationen innnan det gått allldeles för långt!
 
Sv: Sambons ex förstör mellan oss

Men delad vårdnad betyder att han har rätt ha dem minst varannan helg.
Det är inget mamman kan ta ifrån honom.

Gå till familjerätten, det är sånt här de är till för.
Och att din sambo inte tar sig tid verkar ju skumt om han vill träffa sina barn.
Min sambo har fått sitta hos sociala på en massa samtal under hösten och har fått ta ledigt mm, men det är väl sånt man gärna gör i det läget..

Nu blir jag faktiskt irriterad på det du skriver, så pass små barn är inte mogna för att bo varannan vecka hos olika förädrar, de har inte den tidsuppfattningen & det är nog de flesta experter eniga om.
Du ser ju bara till pappans sk rättigheter & inte barnens.
 
Sv: Sambons ex förstör mellan oss

Nu blir jag faktiskt irriterad på det du skriver, så pass små barn är inte mogna för att bo varannan vecka hos olika förädrar, de har inte den tidsuppfattningen & det är nog de flesta experter eniga om.
Du ser ju bara till pappans sk rättigheter & inte barnens.

Jag menade inte att de ska ha varannan vecka från början förstås, då barnen tydligen knappt känner pappan utan senare när de haft dem varannan helg och allt lagt sig.
 

Liknande trådar

Övr. Barn Jag håller på att bli knäpp av allt velande och tankar och funderingar fram och tillbaka 😅 Jag har idag ett barn på 1,5år. Jag lever... 2
Svar
26
· Visningar
2 059
Senast: MiniLi
·
Övr. Barn Hej på er alla kloka! Förlåt för ett långt inlägg men jag har verkligen ett behov av råd och tips. Jag har sen en tid tillbaka... 2
Svar
27
· Visningar
6 594
Övr. Barn Det blir kanske ett brandtal det här, vi får se. Dottern har börjat på gymnastik. Eller mer korrekt - lek i gymnastiksal för småbarn...
Svar
18
· Visningar
1 994
Övr. Barn Lite osäker på om tråden hamnar rätt nu, då frågeställningen gäller ett mera helhetsomfattande perspektiv än själva barndomen. Mod får... 6 7 8
Svar
148
· Visningar
10 537

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp