Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Till 100 % !!Menar du allvar? Då har de väl ändå tappat det?!![]()
Hahahaha, det är inte den första april i dag! Men jag gick på det!Till 100 % !!
inte![]()
Och Anna Book skulle få rollen som Tjorven.Båtsman ska tydligen vara en get i denna versionen läste jag på Facebook![]()
Ja just! Nja alltså rasen båtsman är så sönderavlad idag att det inte går att hitta ett exemplar som orkar springa så mycket som riktiga båtsman gjorde i inspelningarna. Pelles brorsor har köpt sig en pitbull med nitbälte runt halsen eller så har Båtsman blivit en liten rackare som Stina envisas med att bära under armen sådär chickt...Du glömde Båtsman!
Åh ...du tänker Tjorven medverkat i biggest looser??Och Anna Book skulle få rollen som Tjorven.
Nej, jag tänkte "har jag läst på Facebook".Åh ...du tänker Tjorven medverkat i biggest looser??
Ja det är väl ingen direkt bedrift att toppa fejkregnet som görs med en slang framför kameran!men med det sagt tror jag en nyinspelning kommer bli tekniskt överlägsen
Så bra att jag fortfarande tycker hon är skitläskigKatla är väl jättebra gjord?![]()
Jag var av olika anledningar (så gammal är jag!) som barn med när de filmade den sista striden och det var fascinerande med en enorm klo/lite av ett ben gjord i ett papier-maché liknande material mitt i ett Skånskt landskap. Det som alltid störde mig var när de rejäla svenska halvbloden Tengils ryttare red förvandlades till små isisar![]()
Själv tycker jag barn inte bryr sig om ålder på filmer. Själv älskade jag Åsa-Nisse. Även upptäckt att mina kusinbarn och systerbarn inte bryr sig om åldern på filmer.Men är det jätteviktigt att yngre människor ser gamla filmer? Hur mycket såg du själv som barn som var från flera decennier tidigare?
Jag älskade filmen Homeward Bound som liten. Har aldrig sett originalet ”The incredible journey” från 60-talet. Föräldrafällan gillade jag också, filmen från 90-talet, men såg inte originalet från 50-talet.
Det handlar ju inte alls om att förminska ett original, men hur ofta tycker barn att det är kul att se jättegamla filmer/serier som inte stämmer överens med deras verklighet? Att man inte gör remakes/nyinspelningar innebär ju inte nödvändigtvis att originalen lever kvar.
Absolut, inte ålder som i produktionsår, men om filmen upplevs som gammal. Jag uppskattade t.ex inte svartvita filmer, i och med att det fanns massor i färg. På samma sätt tänker jag att om du är van vid bra bildkvalitet är det inte lika kul att sitta och titta på en film där bilden är dålig.Själv tycker jag barn inte bryr sig om ålder på filmer. Själv älskade jag Åsa-Nisse. Även upptäckt att mina kusinbarn och systerbarn inte bryr sig om åldern på filmer.
@Shaggy vi har nog läst samma fb inlägg och om det nu var skrivet som ett skämt så var det förbannat allt annat än roligt skrivet.
Jag kan dock se hur man skulle kunna skruva Saltkråkan på såå många vis men framförallt att alla barnen istället för att vara ute och springa på ön "borde" sitta i mörklagt rum och gamea, fejsbooka, ta yogabilder på nån klippa för att lägga ut på instagram.
Melker har varit och fiskat men Tjorven vägrar äta för hon är vegan och Malin sticker till sandhamn på stekarfest. Båtsman är utbytt till en labradoodle som visade sig inte alls vara allergivänlig så Stina kan inte klappa den nu osv...
Fördomsfulla mig, det bjuder jag på
Just Saltkråkan är ju faktiskt rätt usel, med ett fåtal undantag kassa skådisar och är ju verkligen lågbudget.
Ja det är väl ingen direkt bedrift att toppa fejkregnet som görs med en slang framför kameran!![]()