Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Det finns tydligen på nåt Ica! Dock med duktig mängd djurplågeri bakom.Inte den blekaste ang tillagning, men nyfiken fråga: hur kom du över ormkött? Det är liksom inget man hittar i frysdisken på Ica direkt![]()
Säljer ICA djurplågeri-orm? Jisses!Det finns tydligen på nåt Ica! Dock med duktig mängd djurplågeri bakom.
Den här var det nån som fått av sin son och så har den bara varit liggande i frysen, så hon la ut den i en lokal bortskänkes-grupp på facebook![]()
Jag har grillat orm och det funkar, den blev lite suddgummi i consitensenJag har kommit över lite fryst pytonormNu ska den tillagas. Är det någon som har testat och kan rekommendera något inte alltför komplicerad recept? Det rör sig om en filé på ca 120 gram.
Jag har grillat orm och det funkar, den blev lite suddgummi i consitensen
Smaken är neutral på alla sätt. sås och marinad är ett måsteJust suddgummi konsistensen ar hur orm blir, enligt uppgifter fran de som serverade mig skallerorm i Arizona. De ansag att "deep frying" var det som blev minst suddgummi ... men jag tyckte det var WAY too much, och sjalva smaken var ... well, inte nagonting egentligen.
Inte jag heller.....Intressant, men näver bäver att jag hade stoppat orm i min mun!!!
Vill gärna höra hur det smakade dock!![]()
Ja tydligen, söderut. Vad jag förstått finns det en enda grossist som har pytonorm och det är inte schyssta levnadsförhållanden eller för den delen human slakt, så det är i mina ögon inget som borde förekomma alls egentligen.Säljer ICA djurplågeri-orm? Jisses!
Vet du om orm är gott? Annars ser jag, som VANLIGT![]()
fram emot en uppdatering!
Man får väl föda upp och slakta orm för mat om man vill, men det måste ju vara schysst ändå, tycker jag! Men människor är ju som de är, ingenting förvånar mig längre!Ja tydligen, söderut. Vad jag förstått finns det en enda grossist som har pytonorm och det är inte schyssta levnadsförhållanden eller för den delen human slakt, så det är i mina ögon inget som borde förekomma alls egentligen.
Jag har ingen aning, men jag tänker ta reda på det och uppdaterar givetvis när så är gjort![]()
Ja det är precis vad jag tycker ocksåMan får väl föda upp och slakta orm för mat om man vill, men det måste ju vara schysst ändå, tycker jag! Men människor är ju som de är, ingenting förvånar mig längre!
Ser fram emot suddgummi-uppdateringen med andra ord! Jag har bara sett folk äta orm på TV så har inte reflekterat över om de gillat det eller inte.![]()
Ja typ! Utom marsvin som ska smaka grisJapp man kunde köpa de mest konstiga kött ett tag på maxi här (NV Skåne) bla orm.. Längesen jag såg nåt nu dock!
@gul_zebra Det mesta som smakar "blae" brukar väl få omdömet "taste like chicken"?Lycka till iaf!
![]()
Det hör du ju på namnet!Ja typ! Utom marsvin som ska smaka gris![]()
Det är bra att testa när man får! Friskt våga hälften ...äckligt?Ja det är precis vad jag tycker ocksåSjälv skulle jag inte kunna köpa orm med gott samvete (och rent ekonomiskt, vi snackar 1000 kr/kg tydligen
) men nu fick jag en chans att testa utan att stötta en kass industri
Jag har hört att det smakar kyckling, får väl se om det stämmer!![]()