Relationer mellan människor kan vara komplicerade. Jag håller helt enkelt inte med om att människor visar sig som usla människor genom val av sexpartners (så länge alla är vuxna och frivilliga).
Att stjäla däremot, är både fel och olagligt. (Sen kan ju olika faktorer göra det begripligt, men olagligt är det ändå.)
Just det fetade tycker jag inte stämmer när det kommer till otrohet, alltså alla inblandade är inte frivilligt inblandade. Den bedragna partnern blir i mina ögon ofrivilligt inblandad. Hen har inte möjlighet att ta ställning till att den otrogna partnern numera har fler sexpartners än bara hen, och det är för mig inte okej. Bara det att den otrogna utsätter sin partner för en högre risk för könssjukdomar utan att vara ärlig med det gör att hen för min del hamnar i kategorin "usla människor".