Om du läser tidigare inläggen så klarnar det ![Smile :) :)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
vi diskuterar att ligga med vänners ex.
inte att ligga överlag. eller dusha.
vi diskuterar att ligga med vänners ex.
inte att ligga överlag. eller dusha.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Ja, och jag förstår inte varför det är mer ofräscht en nåt annat. Kan du peka på exakt vad det är som är ofräscht? Att en vän varit där tidigare? I så fall, vad gör att vännens tidigare närvaro är mer ofräsch än någon okänds tidigare närvaro?Om du läser tidigare inläggen så klarnar det
vi diskuterar att ligga med vänners ex.
inte att ligga överlag. eller dusha.
jag skulle tycka det var märkligt om nån av mina vänner köpte exakt likadana kläder som mig, om den inredde sin lägenhet som mig och om den skulle välja samma killar som mig. det är ok att ha samma smak men nej, man måste inte göra likadant. Det finns andra.
Ja, jag tycker att andra är ofräscha när de gör det.
jag ser inte behovet eller meningen med det.
Därmed inte sagt att jag förbjuder dem, alla är fria att göra vad de vill. Och jag att umgås med vem jag vill.
vi diskuterar att ligga med vänners ex.
Hur skulle ni försöka lösa detta problem:
Din kompis och killen du blev av med oskulden med för 15 år sen flirtar.
Han jobbar på ett uteställe där du och din kompis brukar hänga.
Du har försökt ragga på killen "igen" men fått avslag.
Nu har som sagt din kompis och han fått kontakt, och det är uppenbart att dom är intresserad av varandra.
Du tycker det är skitjobbigt och vill verkligen inte att dom ska ligga,
du känner att ligger i underläge för att du blivit dissad och han vill ha henne istället.
Du går in och kollar på hennes insta om han gillat hennes bilder etc.
Du är inte kär i han eller så, men han är speciell för att han va din första.
Du har sagt detta till kompisen men hon tar det inte på jättestort allvar.
Du tycker att hon borde visa dig respekt och ta nån annan, det är ju inte så att hon är kär i han heller.
Annars är hon ingen vän att ha ändå.
Vad tycker ni, borde kompisen av respekt för dina känslor välja en annan kille?
Eller har du inget att göra med vem hon ligger med?
Vänner före ragg?
Är kompisars ex/ligg förbjuden frukt?
Skulle ni strunta i en kille som ni var attraherade av/på g med av ifall kompisen tyckte det var jobbigt för dom legat?
Chansen att mina vänner träffar mitt gamla ex när vi bor i olika landsändar ser jag som obefintlig. Olika landsändar behövs inte ens, jag träffar inte ens på mina ex fast jag bor kvar i samma stad fast i en annan del.
Fast det är väl inte samma sak? Att tex bli kär i någon eller attraherad är väl i te samma sak som att välja en tröja?
Exakt det tänkte jag också! Vissa vänner som jag verkligen tycker om känner jag enbart för att de är ihop med någon vän till mig eller mannen. Jag skulle bli väldigt ledsen om den vänskapen skulle påverkas av om någon lämnar relationen! Det struntar jag faktiskt i men jag tänker verkligen ha kvar dem i mitt liv. Det känns väldigt mycket Bandidos över att slänga ut folk och klippa kontakten för att den EVENTUELLT är osams med någon annan.
Det där tycker jag är ett totalt absurt sätt att betrakta det på. Flera av mina vänner har haft sex med min partner, det skulle aldrig falla mig in att betrakta det som att de härmar mig.jag skulle tycka det var märkligt om nån av mina vänner köpte exakt likadana kläder som mig, om den inredde sin lägenhet som mig och om den skulle välja samma killar som mig. det är ok att ha samma smak men nej, man måste inte göra likadant. Det finns andra.
jag tycker det är stor skillnad på kärlek och attraktion också.
jag tycker det är stor skillnad på kärlek och attraktion också.
Men jag förstår inte varför ngn skulle ligga med ngn annan för att härma en kompis?
nej inte jag heller. skaffa en egen.
nej inte jag heller. skaffa en egen.
Hahaha den här tråden är ju jätterolig. Du tar inte dig själv på lite stort allvar tycker du?