Sv: NI som haft mycket otur/skador/etc - går nojan någonsin över?
Om du hade slutat noja så skulle du inte oroa dig varje dag du tar av skydden, du skulle inte noja om hur det är när du rider.
Jag har ju inte slutat noja, har jag sagt det? Isf har jag uttryckt mig klumpigt. Men den där STÄNDIGA oron är borta, den där jag flera gånger under dagen tänkte tanken att 'undrar om hon kommer in med nya skador'. Att såfort jag ser hästen röra sig i hagen överdrivet noga titta hur den rör sig etc. Nu kastar jag bara en blick om det 'lyser blått' under framfossingarna, dvs framdojorna sitter kvar.
Däremot är inte den där 'stundnojan' borta. Det att det knyter sig i magen när jag böjer mig ner och ska visitera benen, innan jag känt igenom dem att de är rena. Nojan över att den där lilla bulan på benet ska vara något allvarligt och inte bara 'en liten smäll'. Eller så exemplet med galoppen. Jag nojar ju inte varenda gång jag galopperar, och sitter och känner efter om han är ren, och är han inte lite stel etc (sånt gjorde jag förr), däremot så om det blir dåliga fattningar/svårt fatta ena hållet/omslag/avbrott etc och det inte brukar bli det, då kommer genast tänk om-nojan (istället för att bara notera det och tillsvidare hänföra det som en dålig dag).
Och den där 'stundnojan' är inte ett skit bättre än den varit innan, däremot den generellan nojan. Numera är det mer tid jag INTE nojar än jag gör det. Men det jag nojar tar ändå massa energi och förtar en del av glädjen.
För det ska inte glömmas. Det ÄR roligt med hästeriet igen, glädjen är tillbaka. Mamma har påpekat 'du städar igen' och 'musiken är tillbaka', till och med på jobbet(!) har de konstaterat att Alex är mycket gladare, piggare och trevligare sen den röde herrn kom in i hennes liv.
Så jag går ju inte runt med ont i magen hela dagarna. Men kanske just för att glädjen ÄR tillbaka, så den där nojan när det är något eller när jag tar in och visiterar, den är inte ett dugg bättre tyvärr, och jag tycker att den borde börjat bli det nu?
Är man inte orolig så gör man bara sakerna utan att tänka och känna om det är nåt.
Å du skrev ju i första tråden att du plockat av skydden, har du satt dig dem igen?
Nej.
Det är lätt att säga, men varför lägga ner så mycket energi på att vara orolig när du ändå inte kan göra nåt i förväg? Det som händer händer ändå och du lär märka när det verkligen är nåt fel.
Skulle tro det är en kombination av misslyckad försvarsmekanism och att upptäcka ev saker så tidigt det någonsin är möjligt för att öka chansen att de inte blir allvarliga?
Försvarmekanism (omedveten) för att inte rasa ner i det djupa hålet om det än en gång går åt helvete. Det är ju en kass strategi för det enda det gör är att stjäla energi och glädje här och NU. Och det är ju därför jag vill ha bort den. Och vad gäller upptäcka saker i tid så är det nog grundat i att jag har haft mer än en häst som dels inte visat mer än minimala symptom, och där även veterinärerna sagt att det bara är ett skönhetsfel, men där det visat sig endera att hästen trots avsaknaden av kliniska symptom hade problem, och min känsla att allt inte var okej var sann, eller att det som var ett skönhetsfel via maximal otur (som inte en jävel kunnat förutse ska tilläggas) lett till någonting som kostade hästen livet. Och även erf av problem där man OM man tidigare kunnat hitta felet, hade kunnat ha en chans att ändra utgången i slutändan.
I korthet så att jag tyvärr vet att man 'inte kan lita på' att hästen är ohalt, att en tillsynes harmlös galla kan vara det enda tecknet på att något är rysligt fel, att hästen inte behöver säga till, och då viskandes, förrän det är riktigt illa.
Samtidigt vet jag ju förnuftsmässigt att det finns inte ett skit jag kan göra åt det, det går inte att förhindra och det går inte att förutse.
Varför skulle han bli skadad just nu i benen av sina strykningar när han inte blivit det på som du säger 14 år? Tänk som så att du tar tag i problem OM det kommer istället för att tro att de ska komma varje dag.
Det där är ju just det FÖRNUFTET säger, som jag skrev. Att snälla lilla jag, han är 14 år gammal och har aldrig haft skydd i hagen, VARFÖR skulle han i hagen stryka sig så det blir problem nu? Och förnuftet håller ju med, att nej, det är knappast troligt det händer, skit i skydden.
Men nojan, matad av flera års tråkiga erfarenheter, INKLUSIVE (tyvärr) sådana där argumentet 'ja men i X år har det varit si, så VARFÖR skulle det bli så just nu'? Slagits sönder, då det just varit så att Y gått bra i X års tid, men sen gick det inte bra. Arabvalackens hasledsdefekt är väl bästa exemplet på det. Han gick med sin defekt i 8 år utan mer symptom än att hans 'nojiga matte' tyckte VB inte riktigt var med och att det var något knas där. Vilket inte mindre än 5 olika vet motsade. Och han var ren på böjprov och arbetsprov etc. Så jag släppte det (på riktigt den gången). Sen föll det, och hans defekt (i VB) upptäcktes. Då var veterinärens fasta övertygelse att 'har han haft den här i 8 år utan problem, är det knappast troligt den ger problem nu, det är nog bara en vanlig hasledsinfl och utan koppling till defekten'. Och jag köpte ju det argumentet rakt av, och trodde ju själv så med. Det var inte så.
Sådana saker har ju tyvärr matat nojan, och det är ju de som sticker upp sitt fula tryne och försöker mästra förnuftet. Och därför nojan säger saker som 'ja 14 års strykningar kanske inte gett problem, men det kanske är strax innan problemen kommer nu, 15 års påslag på samma ställe på kotan kan ju vara ett år för mycket'. Och sådana dumscenarion bottnar ju i rädslan för att sen stå där och titta på något elände jag kunde ha förhindrat. Det är ju dock förnuftsmässigt idioti att resonera så, och det vet jag förnuftsmässigt. Men hjärta och hjärna har svårt att komma överens..
Det går ju åt så mycket onödig energi och du lider ju av hur du är, annars skulle du inte startat tråden. Man måste hela tiden jobba med sina tankar och fundera på sannorlikhetsgraden i ens egna rädlsa.
Jo, det stjäl energi och glädje och är anledningen till tråden. Sannolikhetsgrader är ju dock det nojan baserar sina dumheter på. Den fuskar dock med statistiken. Sannolikheten att den här herrn skadar sig är lika stor/liten som att exvis kompisens häst skadar sig. MEN, min noja räknar ju sannolikheten utifrån statistiken. Och då är det närmast en garanti att han ska skada sig =/
Och det är ju det tänket jag jobbar med, och där det måste till tid för att vända, iom att jag vågar tro/tänka positivt tidigare, och då det då bara tagit så mycket hårdare när det hänt igen. Och det blir ju tyvärr svårare för varje gång att 'komma tillbaka till att våga tro'.