Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Vad som är bra eller inte beror på rasJag är nyfiken på hur ett MH test går till och hur man läser av poängen?
Även hur man vill att hunden ska förväntas bete sig på ett sådant för att få så bra resultat som möjligt.
Vilka olika moment finns det?Vad som är bra eller inte beror på rasDet som är "bra poäng" för tex en saluki skulle vara ett bedrövligt resultat för tex en schäfer. Rent generellt kan man säga att ju högre siffra, desto större reaktion. Sedan vill du ha stor reaktion på vissa moment och absolut inte stor reaktion på andra moment
![]()
Såhär såg min hunds MH ut, så du ser alla momenten. Skotten är det enda som är lite ändrat idag tror jag:Vilka olika moment finns det?
Så man vill ha så låga poäng som möjligt?
Börjat titta nu. Första där ni hälsar på en främmande person antar jag att han gjorde bra?Såhär såg min hunds MH ut, så du ser alla momenten. Skotten är det enda som är lite ändrat idag tror jag:
Man kollar leklusten. här ser du siffrorna till.Börjat titta nu. Första där ni hälsar på en främmande person antar jag att han gjorde bra?
Sen, vad vill man åt när man står och kastar en leksak mellan varandra och sen iväg med den?
https://www.brukshundklubben.se/mentalitet/mentalbeskrivning-mh/ Här finns en beskrivning av hur det går till och de olika momenten som ingår. Vid varje moment testas flera olika saker. En hög siffra motsvarar en stor reaktion medan en låg siffra motsvarar en liten reaktion. Vid socialiteten vill du kanske ha en ganska hög siffra dvs en hund som är social och kontaktsökande, medan vid ett annat moment som exempelvis skott vill du ha en så låg siffra som möjligt, dvs att hunden inte reagerar, inte blir rädd.Vilka olika moment finns det?
Så man vill ha så låga poäng som möjligt?
Din fick övergripande bra resultat på sitt test?Man kollar leklusten. här ser du siffrorna till.
Japp. ett bra MH för en dobermann, i andra raser hade man kanske velat ha lite annat. Men orädsla/nyfikenhet hade nog alla varit nöjda med.Din fick övergripande bra resultat på sitt test?
Skulle vara intressant att se en film på ett MH där det avvek endel från vad man önskar också för att jämföra.
GärnaJapp. ett bra MH för en dobermann, i andra raser hade man kanske velat ha lite annat. Men orädsla/nyfikenhet hade nog alla varit nöjda med.
Har tyvärr ingen film på min förre som gjorde ett riktigt dåligt MH istället. Kan posta spindeln om du är intresserad.
Skrota tanken om att det är ett test där man är ute efter ett visst antal poäng. Det är en beskrivning av hundens reaktioner i olika situationer. Man kollar bl.a leklust, jaktlust, socialt intresse, rädslereaktioner och avreagering. Vissa raser ska ju ha hög jaktlust, andra låg. Höga rädslereaktioner är generellt inga problem, så länge hunden sen avreagerar och visar nyfikenhet istället.Jag är nyfiken på hur ett MH test går till och hur man läser av poängen?
Även hur man vill att hunden ska förväntas bete sig på ett sådant för att få så bra resultat som möjligt.
Pratar du om min?Jag måste ha missat jakten?
Är han korad?
JaPratar du om min?
Han är korad med 385p.
Var det något speciellt du tänkte på eller allmänt bara?
Förlåt, men jag läste "är han korkad?"Jag måste ha missat jakten?
Är han korad?