Jag gillar täcken från Horseware, speciellt wug-modellensitter super och ger aldrig nå skav på varken bog eller mankam
och de håller vätan borta även i flera timmars hällregn
![]()
Köpte ett Horsewear Amigo igår och drunkna han i
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Jag gillar täcken från Horseware, speciellt wug-modellensitter super och ger aldrig nå skav på varken bog eller mankam
och de håller vätan borta även i flera timmars hällregn
![]()
Amigo är en rymlig modell, så det behöver inte betyda att alla ligger illa. Min rejäla och stora Olga passar fint i Amigo. Sagisen som är en tunnis passade bäst i Bucas billigaste serie. Även Hööks passade henne.Köpte ett Horsewear Amigo igår och drunkna han iDick lämna tillbaka det.
Amigo är en rymlig modell, så det behöver inte betyda att alla ligger illa. Min rejäla och stora Olga passar fint i Amigo. Sagisen som är en tunnis passade bäst i Bucas billigaste serie. Även Hööks passade henne.
Nu hade du fått tag i täcken, men tänkte tipsa om HW Rhino wug. De är smalare i bogen än amigo och jag gillar verkligen v-knäpningen, bra på lite djupare ansatt hals. Håller fortfarande tätt efter 1.5 säsong på lösdriftshäst och ändå inköpt bättre begangnatLjómi är ju rätt liten så det hade inte gått med en storlek mindre heller och hade jag gått ner mer så hade det blivit kort i ryggen istället. Det var liksom väääldigt stort åt alla håll
Men har fått tag i två bra täcken idag som passar honom jättebra!
Nu hade du fått tag i täcken, men tänkte tipsa om HW Rhino wug. De är smalare i bogen än amigo och jag gillar verkligen v-knäpningen, bra på lite djupare ansatt hals. Håller fortfarande tätt efter 1.5 säsong på lösdriftshäst och ändå inköpt bättre begangnat![]()
Min bästa tränare är "hemma" i julhelgerna (ialf för mig) och vi har haft lite cathing up. Underbart!!! Det är hemskt, den där känslan av att vara lite lätt utelämnad, även om man har tillgång till väldigt vettiga människor, men bästa tränaren är ändå bästa tränaren. Vi har satt upp nya mål; inte titta ner (hrm), höja handen något och att träna nedtagningar med bibehållen aktivitet till nästa gång. I övrigt gäller att fortsätta att mjukgöra. Och att verkligen känna var hästen har sin kropp, utan att tjuvtitta; allt ifrån var att känna var alla ben är vid halt, till att inte behöva se var halsen och huvudet är någonstans, detsamma med bakkärran, utan att känna. Lättare sagt än gjort.
Åh, jag vill oxå ha vinter.Silkisif - Tungan!Han är ju för söt den där!
Hos oss är det äntligen vinter. Jag rider oftast ensam, men häromdagen var vi fyra personer ute och galopperade på de snöiga ängarna, helt underbart kul! Och jag kunde inte låta bli att ge mig ut med kameran en stund i hagen efteråt, så otroligt vackert.
![]()
![]()
![]()
![]()
Och sist världens härligaste Tindra förstås, som äääälskar kameran.
![]()
Ja visst är han!Silkisif - Tungan!Han är ju för söt den där!
Är det Joga?!
Ok, funkar super både på min lite tunna häst och på den grövreKöpte ett Horsewear Amigo igår och drunkna han iDick lämna tillbaka det.
Ställer mig också den radenJaså, behöver du också titta efter om hästen är kvar under dig? Jojo, det gör jag också. Ofta.
Ok, funkar super både på min lite tunna häst och på den grövrevar det wug-modellen du köpte, den med halv hals?
Har även amigo liner, samma med den, sitter super på båda hästarna
Tänk så olika det kan vara![]()
Ja det är det! Av modellen "jag står helst 2 cm från ditt ansikte" och därav inte helt lättfotograferad.Är det Joga?!
Ja det är det! Av modellen "jag står helst 2 cm från ditt ansikte" och därav inte helt lättfotograferad.![]()