- Svar: 32
- Visningar: 2 870
Grenspecifika unghästtest kommer inte att gynna SWB-aveln. Det är en av slutsatserna i den första studien där specialiseringen mot hoppning och dressyr inom SWB för första gången undersökts närmare.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Här vill jag påpeka att detta kan man ju vara trots att det ser ut som att man har rumpan i sadeln.Att man inte sitter ner i sadeln? Korrekt fältsits är ju inte nödvändigt vid unghästridning. Det viktiga är ju att man är lätt i rumpan och inte belastar unghästens rygg![]()
Det varierar säkert. Ingen jag känner eller ser till vardags sitter ner när de är små. Ingen tränare jag har i omgivningen uppmuntrar till sådan ridning heller. Ser det ibland på instagram från utlandet men de svenska dressyrryttare jag följer är lätta i rumpan med unghästarna.Njae. Många dressyrbebisar tränas i dressysadel med nedsittning i alla gångarter. Även som mycket unga.
Inte? Vad menar man när man säger lätt sits då?
2-punktssits & 3-punktssits
Det finns två olika typer av lätt sist, tvåpunktssits och trepunktssits.
Trepunktssitsen är första steget av lättsits där axlarna är lite framför lodlinjen och sittbenen har lätt kontakt med sadeln där axel knä och tå bildar en lodrät linje.
Tvåpunktssits rids i ett högre tempo och gör hästens rygg friare. I tvåpunktssits är ryttarens höft och knä i linje och sittbenen lyfts något ur sadeln. - från https://ryttarens.se/den-ultimata-sitsguiden/, det var det som kom upp när jag googlade tror jag har sett i i någon ridhandbok också
Reglementet gäller inte alla, det beror på vad man har för efternamn.På 3-års testet? Det får man ju inte ens enligt reglementet:
Blä, så unketReglementet gäller inte alla, det beror på vad man har för efternamn.
Och att inte ha rumpan i sadeln är det refereras till som fältsits!Att man inte sitter ner i sadeln? Korrekt fältsits är ju inte nödvändigt vid unghästridning. Det viktiga är ju att man är lätt i rumpan och inte belastar unghästens rygg![]()
SantHär vill jag påpeka att detta kan man ju vara trots att det ser ut som att man har rumpan i sadeln.
Vad du än kallar det så går det att stå upp i en dressyrsadel. Korrekt eller ej så iaf ändamålsenligtOch att inte ha rumpan i sadeln är det refereras till som fältsits!
Fast det där är ju en motsägelse om det man gör inte är korrekt är det ju sällan heller ändamålsenligtVad du än kallar det så går det att stå upp i en dressyrsadel. Korrekt eller ej så iaf ändamålsenligt![]()
Sen när kräver ändamålsenlig unghästridning korrekt fältsits? I det här fallet är ju det viktiga att man inte sitter ner och att man står balanserat i stigbyglarna.Fast det där är ju en motsägelse om det man gör inte är korrekt är det ju sällan heller ändamålsenligt![]()
Fast det är ju det som fallerar om det inte görs korrekt..Sen när kräver ändamålsenlig unghästridning korrekt fältsits? I det här fallet är ju det viktiga att man inte sitter ner och att man står balanserat i stigbyglarna.
Njae. Många dressyrbebisar tränas i dressysadel med nedsittning i alla gångarter. Även som mycket unga.
Precis såJapp! Har sett det ett flertal gånger. När jag frågar varför, så har jag fått svaret att det är en dressyrhäst.
Jag är ju av åsikten att specialiseringen hinner man med ändå, viktigt att man tränar unghästen allsidigt. Oavsett stam.
/Lizzie