Bullterrier?

  • Övr. Hund
  • Trådstartare Trådstartare velvet
  • Startdatum Startdatum
  • Svar Svar 24
  • Visningar Visningar 2 841
Jag tycker du har rätt angående aktiveringbehovet hos hannarna. TIkarna är betydligt lugnare och " stabilare" tycker jag.

Min senaste bullhanne var väldigt aktiveringskrävande, detta kan iof bero på att han var en omplacering med " speciella behov" om man kan utrycka sig så.

Sedan finns det ju även två "linjer" inom rasen
den lite tyngre, stabilare, och lugnare

sen den lite mer högställda, smäckrare, livligare.

mvh
 
Nu blev jag intresserad! :) Tycker du generellt att att bullvarianten är lugnare än terriertypen alltså?
 
Jag tycker generellt att den äldre typen är lugnare än den " nyare" högbenta.

När Bullterierrn var relativt " ny" i Sverige så var det lite problem med mentaliteten som jag anser har förbättrats idag.

Dock finns tendenserna alltid i bakgrunden, hur trygg, lugn och gosig bullterriern än är. Fastän hunden på äldre dar blir en soffpotatis som gärna ligger och slöar med huvudet instoppat under sig så ska man alltid ha i åtanke att det är en hund med kraftig, muskulkös kropp och rejäla käkar som har använts till att slita i stycken.
Inte hålla fast som en bulldog, utan att slita.

Många uppfödare och hanhundsägare lämnar aldrig hanhundarna ensamma tillsammans.

Och det kan jag till viss del förstå.

Min uppfattning om rasen är också att den har en lååång stubin, men när den brinner, jadå då brinner den upp med ett rejält brak.


Men det är ju en underbar hund och jag kan inte tänka mig nån annan ras, isåfall bullmastiff kanske.

mvh
 
Nä, har man fastnat så har man! :)
Min tik är av den högställda typen och hon blir soffigare och soffigare för var dag. Men så är hon ju i och för sig tik, och dessutom kastrerad.

Pratar man med de uppfödare som hållt på ett tag så tycker jag också att det verkar som om temperamentet mildrats betydligt. Det var ju en incident på specialen häromåret med en hund som bitit domaren, och jädrar vilket hallå det blev om det! (Sen visade det sig att det hade med medicinska orsaker att göra.) Det bådar gott för toleransnivån på mentalt dåliga hundar, tycker jag.
 
Det där tror jag är en bra beskvining iallafall på den bullterrierna jag känner, jag har aldig varit med om en hund som är så bra på att "slå döv örat till" eller totalt vägra flytta på sig om hon inte känner för det just då. :D Kan gladeligen lägga sig ner och bli släpad på sidan istället för att gå om det inte passar.. :crazy:

Men hon är ganska charmig iallafall, men det hade inte varit en hund för mig jag hade blivit skogstokig på en sån hund. :crazy:
 

Liknande trådar

Övr. Hund Jag behöver höra nya infallsvinklar. Jag har en ung tysk terrier. Är uppväxt med rasen, men hon är min första egna. Enda sedan jag... 2
Svar
23
· Visningar
2 311
Hundavel & Ras Hej, Vi är en barnfamilj som planerar att köpa en hund och skulle vilja ha tips på raser att titta på. Jag har själv växt upp med... 2 3
Svar
53
· Visningar
4 528
Senast: Sel
·
Hundavel & Ras Ny på forumet så har inte koll på hur detta funkar men jag ger det ett försök. Jag och sambon planerar att skaffa en till hund framöver... 4 5 6
Svar
106
· Visningar
6 446
Senast: Kajsalisa
·
Övr. Hund Har en renrasig hund av mindre ras som kom till oss för fyra år sedan direkt från uppfödaren. Hon var 14 månader när vi tog henne och är... 2
Svar
20
· Visningar
2 519
Senast: Otherside
·

Bukefalos, Hästnyheter, Radannonser

Allmänt, Barn, Dagbok

Hund, Katt, Andra Djur

Hästrelaterat

Tillbaka
Upp