Välkommen!
Det gör jag sällan

och därför sker merparten av min träning på morgonen eller förmiddagen, ibland runt lunch. På den tiden jag tränade efter jobbet så såg jag antingen till att ta träningen på vägen eller så var det kadaverdisciplin på hem - ät (ibland stående för att inte hinna varva ner för mycket - byt om - UT! När jag tänker efter är det samma kadaverdisciplin på morgonen, eftersom jag är döseg på morgnarna.
Det är oftast de första stegen som är jobbigast; att byta om och gå ut. Tar man sig igenom det brukar resten lösa sig, och jag har alltid haft dealen med mig själv att om jag vill skita i träningen när jag väl bytt om och tagit mig ut eller tagit mig till gymmet så får jag det. Kan ärligt säga att antalet gånger det hänt på åtta år går att räkna på mina två händer. Orken finns oftast där, det är huvudet som fattar trögt. Motivation är en knepig sak dock. Jag är sällan motiverad precis när jag ska iväg (men ofta mellan träningspassen

) utan det handlar, tråkigt nog, bara om att get the shit done. Det man kan göra för att get the shit done är att minimera hinder; t.ex. planera inte livet för tight runt träningen, se till att du har tillräckligt med kläder att "Åh nej, jag har inte tvättat" inte blir en faktor, involvera familjen om sådan finns (läs: se till att de inte stör dig

) osv.
Några idéer du kan fundera på, angående att få in träningen:
- Kan du cykla till/från jobbet?
- Till eller från stallet?
- Kan du ta med cykeln i bilen och stanna till på vägen hem från jobbet/stallet och ta en tur?
- Kan du träna på morgonen?
- Om cykling är din grej kanske ett bokat spinningpass i veckan vara en bra grej (bokade saker som står uppskrivna i kalendern kan vara enklare att ta sig iväg på)?
- Kan du montera cykeln på en trainee och cykla hemma om det krisar?