E
Effekt
Sv: Avliva häst.. Hur??
Vapenlicensen gäller för jakt, inte för slakt av tamdjur.
Vapenlicensen gäller för jakt, inte för slakt av tamdjur.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Men varför kna man inte bara på något sätt skjuta hästen såd en falle rihop och dör direkt?
Om tex jag blir skjuten i huvudet, då dör ju jag...
enjoyable skrev:Om jag nu skulle vara tvungen att ta bort min älskade häst, så skulle ja släppa ut den i en stor hage, låta den gå där i ca 1 dygn och sedan be nån skjuta den. Då är hästen lycklig och hinner inte känna nånting om jägaren skjuter rätt..
Vapenlicensen gäller för jakt, inte för slakt av tamdjur.
Vapenlicensen gäller för jakt, inte för slakt av tamdjur.
En jägare kan aldrig bli lika säker på avlivning som en person som dagligen i år avlivar hästar, som faktiskt är det djur som är svårast att bulta. Jag skulle aldrig i mitt liv låta en jägare skuta min häst, om han/hon ens psykiskt själv skulle klara av det?
Jag vet massor med arbetskamrater till mig som inte klarat av att avliva skadade husdjur. De har haft bult och allt hemma, även jägarexamen. Det har tagit tvärnit. Även vid djur de inte haft någon relation till.
Dessutom har de som sköter avlivning något jag inte tror jägarna har, kunskapen om hur de skall hantera hela situationen så den ska ske så bra till för ägaren och även kunna trösta osv. Om nu inte jägaren är psykolog.
Sen är ju frågan vad försäkringsbolaget säger?
Och om jägaren träffar rätt, ja lungan/lungan och hjärtat. Varför tror du det finns spårhundar för? Hur kan man vara helt säker på att ett icke medvetslöst djur inte känner smärta/panik vid ett lungskott t.ex stunden innan det faller? Grovt översatt drunknar av blodfyllda lungor? Jag tror de känner panik, därför de flyr. Dock är den paniken kortvarig, men den finns fortfarande där.
Och vad är skillnaden att dö i en hage och med mulen i en havrehink kliandes i pannan?
Bulten slår hur hjärnan och hästen är medvetslös. Alla avblodar säkert på olika sätt, men på mitt jobb sticker de nere i bringan rakt ner i hjärtat.
Jag vet precis allt det där. Men en dröm är väl aldrig fel att ha?
Ser inget fel i att skicka kroppen till slakt (kan ju också göras efter avlivning, för att ta tillvara på köttet). Skulle dock aldrig få för mig att göra så med nån av mina egna hästar. Aldrig.
S
Bara om hästen har brytit benet får den avlivas på plats och sen transporteras till slakteri.