Sv: Australian Sheperd
Härliga hundar men det är mycket hund. Vi har en kille som är 1 år nu o han är världens mysigaste hund men som sagt det är mkt energi o det är en hund som verkligen vill vara med hela tiden.
Svenska australienshepherd klubben finns det, där kan du se alla registrerade uppfödare, det skiljer sig en hel del mellan dem o vilka egenskaper de prioriterar vid sin avel.
vi var o tittade på en hel del, det skiljer ganska mkt på dem som är avlade för utställning mot bruksaussien.
Sen kan det vara svårt att vara en av de lyckligt lottade som får en valp från kullarna, många av de seriösa uppfödarna är väldigt hårda med vem de säljer till. ( positivt )
De är nog inte lika nervösa som en bc kan vara utan lite "hårdare" mentalt, vi har själva en bc tik o hon är mkt krypigare än honom.
Men det beror ju mkt på individerna oxå.
Vad är du ute efter?