Sv: Att skaffa dvärgpinscher?
Jag har också dvärgpinscher, två stycken
Hur mycket motion?
Lagom mycket, skulle jag säga. De behöver rasta både kroppen och hjärnan. Mina hänger med på i princip allt. Förra året hängde Billy med lätthet med på ridturer i skogen i både trav och galopp.
Aktivering?
Samma där; både hjärnan och kroppen. Du vill inte ha en dvärgpinscher som hittar på egna saker, men inte heller en som blir stressad och överstimulerad.
Börjar frysa lätt?
Köld är bättre än regn och blåst, om man säger så. Mina går inte ut när det regnar, jag får vackert släpa dem en bit och sedan springer de hem. Täcke på vintern är att räkna med. Och på kalla promenader gäller det att inte stanna, utan att hålla igång.
Gillar att bada?
Nix. Inte mina. De kan vada lite och plaska runt, men de badar
inte frivilligt.
Fäller mycket?
Billy fäller när han blir stressad, annars är det ganska minimalt. Ivan fäller knappt något. De har typ två fällperioder per år - när det blir varm och när det blir kallt.
Hur lätt att lära?
Extremt lätt. De är väldigt signalkänsliga och mutbara.
Svår hund?
Jag rekommenderar dem inte till alla. De är känsliga för energinivåer och kräver en flock som är balanserad och harmonisk och utrustad med
massor av tålamod. Dessutom är det en vakthund - den kommer att larma. Socialiseringen är skitviktig..! Det finns många betydligt enklare raser än dvärgpinscher. Rasen har fortfarande dåligt rykte (efter en dp-boom i samband med chihuahua/småhundstrenden) på grund av en del mentalt skräp och "fel" ägare - så välj en uppfödare som lägger stor vikt vid mentalitet. Och du får aldrig glömma vad det är för hund, det är ursprungligen inte en liten sällskapshund utan en pinscher, en gårds-/vakthund.
Temperament?
Intensiv. Tänk
radar, och du har en dvärgpinscher. Den vilar egentligen bara när den sover, när den är vaken är det 100% som gäller. Och det kan vara 100% fokus, hyss, lek, bus eller spring.