Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Squie och Voff, vad glad jag blir att höra att det gick bra för er! Jag försöker tänka "vad är det värsta som kan hända?". Det jag kan komma på är att det går åt skogen med relationen, boendet och jobbet. Att jag kommer sitta ensam i det lilla huset (hundarna är dock med) och att jag saknar mina barn och djur. Fast säger jag upp mig igen då så kan jag vara tillbaka hemma på högst tre månader igen.
Squie och Voff, vad glad jag blir att höra att det gick bra för er! Jag försöker tänka "vad är det värsta som kan hända?". Det jag kan komma på är att det går åt skogen med relationen, boendet och jobbet. Att jag kommer sitta ensam i det lilla huset (hundarna är dock med) och att jag saknar mina barn och djur. Fast säger jag upp mig igen då så kan jag vara tillbaka hemma på högst tre månader igen.
Ja just det är inte optimalt. Det lilla huset är det enda jag kan hitta just nu som inte ligger mitt i stan och som inte kostar skjortan. I Göteborg vimlar det inte direkt av bostäder om man inte kan hosta upp några miljoner. Men det gör mig egentligen inte så mycket att bo litet. Mina saker står ju frtf kvar i gamla huset. Svårare är det med djuren. Får och ankor kan jag sälja men hästarna vill jag inte göra mig av med förrän jag är helt säker på var jag ska bo. Och att ta med dem har jag inte heller råd med just nu eftersom även stallplatser kostar helt andra summor i en storstad. Men det oroar mig en del att skicka ut dem på foder.Jag tänker två saker.
Den ena är att den här tiden i livet, då barnen är utflugna och man ännu inte har några nämnvärda ålderskrämpor känns som den friaste tiden någonsin! Plötsligt finns ett utrymme att göra saker som man aldrig ens hade anat skulle uppstå.
Det andra är att jag hade nog velat hitta en bostad som kändes lite mer rätt än vad kanske det där lilla huset/stugan gör för dig? Så att jag flyttar in på riktigt och bor på riktigt, inte bara häckar där i förhoppning om att relationen med mannen ska komma dithän att ni kan bo ihop.
(Ja, och så djuren då. Om de ska lånas ut på foder, så riskerar du ju att det blir en massa trassel. Det har man ju hört mycket om. Jag hade nog hellre sålt dem, i den mån det är möjligt. Eller tagit med dem. Etablerat MITT liv på den nya orten, om jag nu ville ha kvar dem, förstås.)
Ja, jag har god inblick i vad bostäder och stallplatser kostar i landets större städer. Om man vill leva som en av sin partner oberoende person - med flera hästar dessutom - i Göteborg, så ställer det ganska stora krav på ens inkomster.Ja just det är inte optimalt. Det lilla huset är det enda jag kan hitta just nu som inte ligger mitt i stan och som inte kostar skjortan. I Göteborg vimlar det inte direkt av bostäder om man inte kan hosta upp några miljoner. Men det gör mig egentligen inte så mycket att bo litet. Mina saker står ju frtf kvar i gamla huset. Svårare är det med djuren. Får och ankor kan jag sälja men hästarna vill jag inte göra mig av med förrän jag är helt säker på var jag ska bo. Och att ta med dem har jag inte heller råd med just nu eftersom även stallplatser kostar helt andra summor i en storstad. Men det oroar mig en del att skicka ut dem på foder.
Ja, det får nog vara så åtminstone till en början så jag ser var det tar vägen. För även om jag garanterat får jobb så kommer jag aldrig upp i en sådan lön att jag kommer känna mig trygg i att dra runt det ekonomiskt om något händer.Ja, jag har god inblick i vad bostäder och stallplatser kostar i landets större städer. Om man vill leva som en av sin partner oberoende person - med flera hästar dessutom - i Göteborg, så ställer det ganska stora krav på ens inkomster.
Vad man kan säga med det upplägget, där du inte säljer hästarna och inte heller huset, är ju också att du faktiskt inte klipper alla band. På gott och ont kanske, men kanske rätt rimligt?
Jag har två hästar. Kallblod :-)Hur många hästar har du?
Varför dö nyfiken?Livet är för kort för att tveka och tänka efter för mycket. Känns det bra i hjärtat för dig - KÖR.![]()