Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Fast jag pratade inte om viktminskning, utan om hur hungrig man blir![]()
Jag har bara gått ner strax över 3 kiloOch jag har typ 11 kilo kvar
. Jag har bara hållit på i 4 veckor. Så en vecka utan nedgång borde inte vara katastrof, eller ens betyda något alls. Men lite jobbigt är det. Jag har ju 1,5 dygn innan vägningen, så jag vet ju inte än
![]()
Jag gick ner 3 hg iallafall. Känns lite ynkligt, gick ju bara ner 6 hg förra veckan - men just nu är jag glad att jag gick ner alls... Mitt första delmål är 1 kilo bort, sen är det 10 kvar.
På ett sätt är det bra att det går långsamt, men jag är så otålig.
Räknar du kalorier är det - för mig som räknat hela mitt vuxna liv - lite omständigare än att hoppa på VV på nätet (jag är onlinemedlem). Sedan är det inte bara kalorier som bestämmer om VV anser det vara ett bra livsmedel. Det har med fibrer att göra också, vilket jag tycker är bättre än att stirra sig blind på kalorier.
Att vara medlem på VV online är väldigt lätt och enkelt, betydligt lättare än att räkna kalorier. Men annars är det ingen större skillnad, utöver enkelheten.
Hos VV får du bonuspropoints för träning. Det går alltså snabbare att gå ner i vikt om du tränar (ingen nyhet) eller så kan du unna dig lite mer (ingen nyhet). Men enkelheten är för mig den stora fördelen.
Själv har jag inte provat appen, men många är vrålförtjusta i den.
Jag trippar in i tråden eftersom jag imorgon bitti börjar räkna PPDet ska bli spännande att se hur det fungerar.
För min del är nog frukost det svåraste. Främst för att jag sällan äter frukost men också för att jag har dålig frukost-fantasi. (Är det gott om tid är det inga problem med fantasin. Men gott om tid är det sällan när jag ska köra hemifrån strax efter klockan 6.) Imorgon ska jag, för första gången i mitt liv, prova att koka ägg
Hur noga är det med fasta mattider? Jag jobbar olika tider varje dag, skiftar mellan främst 6.45-16, 10-19, 7.15-17.45 och 6.45-19. Det innebär att såväl frukost som lunch och kvällsmat varierar. Kvällsmaten är nog det som ligger stadigast, ca 19-20.
Vad är det för app du pratar om?
Jag vet ju att sambon använder ett app/websida (shapeupclub, samma som den du tänker på?) o tycker den är vrålenkel. Han räknar kcal. Han skriver in vad han har ätit o programmet räknar ut vad han har stoppat i sig (kcal, fett, proteiner och kolhydrater). O du får bonuskcal när du tränar.
Så utifrån det du berättar ser jag båda systemen som lika enkla.![]()
VV´s app. Det var väl VV du ville veta mer om?