Sv: vad blir det för nåt??
Om fullblodshingsten är godkänd i ASVH får avkomman gråa papper i ASVH eftersom mamman är av en rastillhörighet som inte accepteras i ASVHs huvudstambok.
Om vi ponerar att du får stoföl som du i sin tur betäcker med godkända ASVH hingstar och sedan betäcker deras barn och barnbarn så måste travarstoet hamna i 4e led i stamtavlan för att papprena ska bli gröna på avkommorna. Många generationers arbete alltså för att få de 3 godkända leden som ASVH kräver.
Fullblodsston, arabston och angloarabston ger alltid gröna papper ihop med halvblodshingst, fullblodshingst eller arab hingst som är godkänd i ASVH så länge stona är reggade i huvudstamboken i respektive förening.
Även angloarab hingstar godkända av ASVH ger så klart gröna papper men eftersom det inte finns någon sån godkänd i dagsläget så är det lite onödig information f.n
För att göra det enkelt så får du ett halvblod om du parar hästar i följande raser; halvblod, fullblod, araber och angloaraber.
Korsar du med annan ras tex PRE, travare, shettis eller Ridponny får du en korsning eftersom raserna inte är godkända av varandras förbund.
Dock finns det massa typer av halvblod, men där är inte heller alla halvblods raser godkända av varandras förbund, men nu hamnade jag lite OT.
![Smile :) :)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)