Sv: Vad avlade bort tölt och pass?
??? Varför? Skulle de med små öron få fler barn???
Jag vet inte, det är vad vissa forskare hävdar.
Att vi återbildar onödiga kroppsdelar.
Vilket knappast går att förneka, med tanke på att hästen varit 5 tåig och att de extratårna återbildats, bla. till skenben om jag inte minns fel.
Liksom vi kan utvecklas framåt så kan vi utvecklas "bakåt", hästen blir större men den återbildar extratår som inte behövs. Den utvecklar sig till de nya kraven.
Den behöver springa fort, den återbildar tår och får passande hovar.
Vi behöver inte längre höra lika bra som när vi jagade och var jagade, vi återbildar öron.
Det var ett exempel.
Det går inte på en generation förståss. Det går på lång sikt.
Precis som hästen inte gick från 5 tåig till att ha hov på en generation, utan på tusentals år.
Återigen Lamarckism. En förvärvad egenskap nedärvs inte! Om Neil Armstrong hade skaffat barn efter rymdfärden hade de inte fötts med dålig balanssinne. Hundar som kuperats får inte valpar utan svansar. Michael Jackson får inte vita barn.
Nej givetvis inte. Neils barn får inte försämrat balanssinne.
Men om människan skulle bosätta sig i rymden, ute i vakumet, där vi är viktlösa, och vi itne skulle göra något åt viktlösheten, vad skulle hända då med balanssinnet över 1000 år?
Och vad händer på kort sikt med ett barn som föds i rymden i viktlöshet, växer upp där, och får komma ner på en planet med gravitation för första gången vid 50 års ålder?
Fö. är inte Michael Jackson en riktig jämförelse.
Han har opererat sig till sin hud (såvida han itne har hudsjukdomen som ger vita fläckar), det är inget naturligt med det.
Inget naturligt urval som skett genom att han inte haft tillgång till, eller behov av, det som ger mörkt skinn.
Däremot... om Michael Jackson skulle skapa ett samhälle under jorden, där solen aldrig kom in.
Vad skulle hända med Michael Jacksons ättlingar om 10.000 år?
Skulle de bli som de djur som lever långt nere i havet (där det inte finns solljus) eller i djupa grottor.
SKulle de bli albino? Återbilda allt sådant som kräver solljus.
Det är lätt att hemfalla till Lamarckism eftersom man ofta uttrycker sig lite slarvigt i dagligt tal om att miljön orsakar förändringar i egenskaper. Återigen: Tölt verkar vara ärfligt eftersom även fölen töltar. Anlaget för tölt försvinner inte med automatik bara för att hästen går i sand eller på fast mark.
Det beror på hur länge sedan de slutade använda sig av tölten.
Om de slutade använda tölt när de var vid a ponny storleken, och därefter fortsatte en gren att utvecklas uppåt på mark/område som inte passar för tölt.
Vad skulle hända på lång sikt, från A ponny till Arab?
Kan det vara så att det ligger gömt eftersom det inte används längre?