Sv: Vaccinera eller inte
Influensa-vaccin kommer inte nära min kropp. Dock sticker det i ögonen på folk då jag jobbar inom vården.
Influensa-vaccin kommer inte nära min kropp. Dock sticker det i ögonen på folk då jag jobbar inom vården.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
OBS: This feature may not be available in some browsers.
Influensa-vaccin kommer inte nära min kropp. Dock sticker det i ögonen på folk då jag jobbar inom vården.
För mig är det alltså inte alls konstigt att sådant som den typen av vaccin inte blir av. Jag skulle aldrig drömma om att påstå att det inte blir av pga rädsla för biverkningar eller något annat, utan just för att ingen känsla direkt driver mig.
Men förnuftet då?
Men vart hittar du denna infon?Det aktuella landstinget rekommenderar att man vaccinerar barn under tre år och skogsarbetare (som är ute i skogen hela tiden) - dessa grupper räknas som riskgrupper.
Men Pandemrix var ju ett dåligt vaccin som togs fram i alla hast.
Man skall inte jämföra det med de väl testade vaccin som har använts i många år utan problem.
Det är ju som att låta bli att åka bil för att det finns andra människor som har krockat eller haft en bil som gick sönder.
Det betyder ju inte att alla bilar är dåliga.
Man väljer helt enkelt bort just Pandemrix och använder ett annat vaccin.
Numera så finns H1N1 (svininfluensan) med i det vanliga influensavaccinet som inte visat några biverkningar.
En kompis dotter drabbades som fyraåring, fullt frisk och återställd idag, dock.
Men frågan är vad alternativet hade varit?
Nu så blev det ju inte pandemi tack vara vaccinationerna.
Men vad som annars hade hänt vet vi inte.
...o hellre dör jag nog än att få narkolepsi o leva med ett helt liv![]()
Ja barn återhämtar sig oftast fullt ut.
Men det gör inte vuxna.
Det finns säkert en hel del publicerat mot vacciner från antroposoferna, man ska inte svälja allt de säger med hull och hår, utan använda sitt kritiska tänkande också. Och läsa läkarvetenskapens argument för och emot samma saker innan man bildar sig en uppfattningAtt avstå vissa vaccinationer är ett medvetet val, baserat dels på instinkt, dels på att min ex-sambo/barnens pappa läst fruktansvärt mycket negativt om vaccinationer mot bl a influensa.
Antivaccarna är ett släkte som inte tror på vetenskap.
http://www.dailymail.co.uk/health/article-12258/UK-faces-measles-epidemic.html
http://www.newstatesman.com/sci-tec...-andrew-wakefield-mmr-isnt-balance-its-lunacy
http://forum.vof.se/viewtopic.php?f=38&t=19506&start=405#p642969
http://newsvoice.se/2013/04/12/kaos...are-angrep-pastadd-nytta-med-vaccin/#comments
Ett litet axplock.
Jag har aldrig vaccinerat mig mot influensa av något slag, mest för att jag tycker att jag överlever ändå.