Kan faktiskt inte se att det någon gång det skulle vara befogat att longera en häst som är sprutad i lederna efter någon/några veckor. Då är du den allra första vet som säger det
Dessutom så är denna häst helt ok på röntgen av det hon själv säger. Jag tog upp ledvätskan endast pga att det tar lika lång tid oavsett häst för den att byggas upp igen. Sedan om det finns pålagringar etc som påverkar läkningstiden (om det ens går att läka då) trodde jag alla visste
Jag ville bara påvisa att det finns en "minimum" tid på konval.tiden.
Har själv haft en häst som man skrapat bort brosk vid ringbandet (dvs ringbandet skars upp) den hästen hade en konvalacens på 7 månader skritt för hand! Blev frisk.
Även haft hästar som blivit behandlade i kotleder, den ena blev bra på första och fick en igångsättning på ca 8veckor, den andre blev frisk efter 2st behandlingar den fick en vila på ca 6 månader.
Och jag tycker fortfarande att det inte finns någon röd tråd i igångsättningen av omtalade häst. Jag anser att vilar den så skall man inte longera för att se om den blivit bättre förens det är dags att trava den på riktigt dvs när den skrittat så länge att det är dags för trav. 4 veckor skritt är inte speciellt ovanligt och är i många fall den tid som behövs.